Alkol yasağı vergi gelirlerini etkiler mi?

3
950
Alkol yasağı vergi gelirlerini etkiler mi?
Alkol yasağı vergi gelirlerini etkiler mi?

Alkollü ürünlerden alınan verginin toplam 8 milyar TL olduğu bilgisini veren Bakan Şimşek, “Alkol tüketimi azalırsa vergide erezyon olabilir ama bizim şu an bununla ilgili bir çalışmamız yok” dedi.

İSTANBUL – Alkollü içkilerin satışı, reklamı, tanıtımı ve pazarlamasına çeşitli yasak ve sınırlamalar getiren kanun teklifi bu sabah TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilirken, yapılan değişikle alkollü içkilerin saat 22:00-06:00 arasında perakende satışı yasaklandı.

Alkol satışına kısıtlamalar getiren yasanın vergi gelirlerine bir etki yapıp yapmayacağı merak konusu.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yapılan düzenlemenin alkol tüketimini değil, tanıtımını sınırladığını belirterek, alkol düzenlemesinin vergi gelirlerini etkilemesini beklemediklerini söyledi.

Alkollü içeceklerden alınan verginin yaklaşık 4.6 milyar lira, kurumlar vergisi ile KDV’nin de eklenmesiyle 8 milyar lira civarında olduğu bilgisini veren Şimşek, “Alkol konusundaki düzenlemenin etkisi tüketime yansırsa vergiye de yansır. Alkol tüketimi azalırsa vergide erezyon olabilir ama bizim şu an bununla ilgili bir çalışmamız yok” dedi.

Peki ya sizce bu yasa illa ki gerekli  miydi yada  şöyle sorayım gündem niçin değiştirilir yada değiştirilmeye çalışılır ?

kaynak:haber 46

3 YORUMLAR

Bir Cevap Yazın