Alkol yasası din tartışması başlattı

0
949
Alkol yasası din tartışması başlattı
Alkol yasası din tartışması başlattı

Financial Times gazetesi Erdoğan’ın alkolle ilgili sözlerinin rakı içen Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulan laik cumhuriyetin artık daha fazla İslamcı olduğuna dair tartışmaları başlattığını yazdı

Gazete, birkaç gün içinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün alkol reklamına ve İstanbul’da yaygın halde bulunan ibadethane ve okulların 100 metre yakınında yeni alkol ruhsatlarına yasak getiren tasarıyı imzalayarak yasa haline getirmesinin beklendiğini yazdı.

Ayrıca mağazaların vitrinlerinde şişelere ve televizyonda içme görüntülerine de yasak getirileceğini hatırlatan gazete, hükümetin “geçen hafta apar topar parlementodan geçirdiği” bu önlemlere gerekçe olarak kamu sağlığını gösterdiğini belirtti. Financial Times, oysa Türkiye’nin geçenlerde Dünya Sağlık Örgütü başkanı Margaret Chan tarafından alkolün zararlı bir şekilde kullanımında yaptığı öncülük nedeniyle övgü aldığını kaydediyor.

‘DİN EMREDİYOR’

“Türkiye’nin İslam kökenli başbakanı Recep Tayyip Erdoğan yasadan bahsederken ‘din emrediyor’ dedi” diye yazan, “Doğrusu, ülkenin bir alkol sorunu olduğuna dair önümüzde belirgin bir ibare yok” sözlerine yer verdi. Araştırmalarda Türklerin yüzde 80’inden fazla bir bölümün alkol almadığının ortaya çıktığını da belirten gazete, “Tüketim düzeyi 34 üyeli Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü içinde en düşük seviyede. Ayrıca 2010’a kadar olan son 30 yılda da yüzde 17 oranında azalma gösterdi” diye yazdı.

ALKOL ŞİRKETLERİNİ KIZDIRDI

Erdoğan’ın alkolle ilgili sözlerinin rakı içen Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulan laik cumhuriyetin artık daha fazla İslamcı olduğuna dair tartışmaları da başlattığını belirten Financial Times, “Tüm bunlar Türk Havayolları’nıdaki alkol kısıtlaması, şirketin hosteslere kırmızı ruj kullanma yasağı getirmesi ve Ankara metrosunun yolcuların öpüşmesine engel olmaya çalışması gibi olayların etrafında dönüyor” diye yazdı. Yeni mevzuatın başta Diageo olmak üzere alkol şirketlerini de kızdırdığını kaydeden gazete, şirketin iki yıl önce Türkiye’nin önde gelen rakı üreticisi Mey İçki’yi 2.1 milyar dolara satın aldığını hatırlattı.

Diageo’nun oynadığı rolü “Türkiye’deki önemli bir yatırımcı” olarak tanımladığını kaydeden gazete, grubun kendilerine danışılmadan böyle bir yasanın geçirilmesi nedeniyle üzüntü duyduklarıni dile getirdiklerini kaydetti.

http://www.posta.com.tr/
haber46

Bir Cevap Yazın