Almanya’da 3 binden fazla olan tesisten Türkiye’de de kuruluyor

0
1131

mısırMısır silajı ve hayvan atığından elektrik üretecek tesisler Aydın, Adana ve Konya’da bir yıl içinde faaliyete geçiyor.

Türkiye’de ilk kez mısır silajı ve hayvan atığından oluşan metan ağırlıklı biogazdan elektrik üretilecek.

Projeyi Türkiye’de hayata geçirmeye hazırlanan T&T Group Energy Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan Baykara, şu bilgileri verdi: ”Bu, Türkiye’de bir ilk olacak. Aydın, Adana ve Konya’da arazi alımını yaptık, mısır ekiyoruz. Burada da yaklaşık her ilde 1,5 megavat elektrik üreteceğiz. Bu pilot bir proje.

Türkiye’nin bu konuda önü çok açık. Ege ve Akdeniz bölgesinde, ılıman iklimlerde bu tip projeler yapılabilir. Bu tür elektrik santralleri Türkiye’de henüz yapılmadı. Ama Almanya, Fransa, İngiltere ve diğer bazı Avrupa ülkelerinde örnekleri var. Bir yıl içinde elektrik üretimine geçeceğiz.

Biyogaz santralleri Türkiye’de bilinen santraller değil. Tarım sektörüne çok faydalı bu tip entegre tesisler. Çünkü tesise yakıtı araziden sağlıyorsunuz.

Çiftçi sonuçta ürettiği mısırı ya da enerji bitkisini hemen biyogaz santralinde fermente edip, elektrik üretebiliyor. Satışı garanti bir entegre tesisin içine girmiş oluyor.

Tesiste elektrik enerjisinin yanında ısı enerjisi ve organik gübre oluşmaktadır. Elektrik şebekeye verilirken ısı enerjisi seraların ısıtılmasında, oluşan organik gübre de bölgedeki arazilerin ıslahında kullanılacaktır.

Mısır silajı böyle işleniyor.

Tesis gerek tarımsal üretim gerek seracılık faaliyetleri sebebiyle bölgeye istihdamı da beraberinde götürecektir. Firmamız santrali kurmak için dizayn, mühendislik çalışmalarını devam ettirmektedir.”

Tarkan Baykara, Almanya’da bu tip 3000’den fazla tesis bulunduğunu belirterek, ”Türkiye’de de gelişeceğine inanıyoruz. Özellikle de 28 Aralık 2010’da çıkan yenilenebilir enerji kaynaklarına uygulanacak tarifelere ilişkin kanun biyogaz ve biomass santralleri yapımını destekliyor. Türkiye’de önümüzdeki yıllarda desteklemenin artacağını düşünüyoruz ve bu konuda yatırım yapacağız” dedi.

Haber Kaynağı: Haberler.Com

Bir Cevap Yazın