Almanya’da Kum Fırtınasının Suçlusu Bulundu: Çiftçiler

0
1028

Kum FırtınasıAlmanya’nın Rostock kentinde geçen hafta meydana gelen ve 8 kişinin ölümüne, 130 kişinin de yaralanmasına yol açan kum fırtınasının faturası çiftçilere kesildi.

Almanya’nın Rostock kentinde geçen hafta meydana gelen ve 8 kişinin ölümüne, 130 kişinin de yaralanmasına yol açan kum fırtınasının faturası çiftçilere kesildi. Alman Federal Çevre ve Tabiatı Koruma Dairesinden (BUND) Tarım Uzmanı Burkhard Roloff kum fırtınasında çiftçilerinde suçlu olduğunu açıkladı. Alman Meteorolojisi olayın kuraklıktan kaynaklandığını belirtirken, olaya el koyan savcılık ise sürücülerin tehlikeye rağmen süratli ve dikkatsiz davrandığını araştırıyor. Sürücülerin suçlu bulunması halinde adam öldürme ve yaralama nedeniyle haklarında dava açılabilecek.

Almanya’nın Baltık denizi kıyısında yer alan Mecklenburg Vorpommern eyaletine bağlı Rostock kentinde geçtiğimiz hafta meydana gelen kum fırtınası nedeniyle 8 kişinin öldüğü ve 130’dan fazla kişinin yaralandığı kazanın yaralarınız sarma çalışmalarıyla birlikte tartışmalarda devam ediyor.

Saatte hızı 90 kilometreye kadar yükselen kum fırtınasının çıkmasında çiftçilerinde rol oynadığını belirten Federal Çevre ve Tabiatı Koruma Dairesi’nden (BUND) tarım uzmanı Burkhard Roloff, zaten hafif toprağın bulunduğu bölgede çiftçilerin yıllardır ihmali yüzünden topraktaki humus miktarının önemli ölçüde azaldığını ve rüzgar daha kolay hareket edebilir hale geldiğini söyledi.

Roloff’un iddialarına cevap veren Mecklenburg-Vorpommern Çiftçiler Birliği Başkanı Rainer Tietböhl, “Bu tamamen bir saçmalıktır.” dedi. Son altı haftadır bölgede kuraklığın hakim olduğuna dikkat çeken Tietböhl, “Bu tür doğal afetlerde hiç kimse bir şey yapamaz. Dolayısı ile açıklama yapanlar bu konuda bilgi sahibi olmayanlar.” şeklinde konuştu.

Alman Meteoroloji Dairesinden Angela Richter ise yaptığı açıklamada kum fırtınasının bölgenin uzun süredir bölgenin kurak olmasından kaynaklanacağını belirterek, “Uzun süredir kazanın meydana geldiği bölgeye doğru dürüst yağmur yağmadı. Dolayısı ile bu durumlarda rüzgarın kasırga gücüne ulaşmasına gerek yok.” dedi. Richter ayrıca kum fırtınasının meydana geldiği zaman rüzgarın saatte 72-86 kilometre arasında bir hıza sahip olduğunu söyledi.

SAVCILIK OLAYA LE KOYDU

Kum fırtınasının dolayısı ile kazanın meydana geldiği yerde hız sınırı olmaması nedeniyle olaya el koyan savcılık tehlikeye rağmen sürücülerin süratli ve dikkatsiz davranıp davranmadığını ve kusurlu olup olmadıklarını araştırmaya başladı. Yaklaşık 80 aracın birbirine girdiği kazada sürücülerin suçlu bulunması halinde haklarında adam yaralama ve öldürmeye teşebbüsten dava açılabilecek.

ADAC ise kazadan sonra yaptığı açıklamada bu tür kazaların daha çok yüksek süratten kaynaklanabilir denildi. Kum fırtınasının Kuzey Almanya için istisna olmadığına yer verilen bir başka açıklamada ise fırtınanın daha çok uzun kuraklık dönemi, bitkisiz (ağaçsız) araziler ve güçlü rüzgarların bu tür afetlere neden olabileceğine dikkat çekilerek, Mecklenburg Vorpommern eyaletinde 1997 ve 2003 yıllarında da kum fırtınası nedeniyle meydana gelen kazalarda araçların daha çok kaportaları zarar gördüğü ifade edildi.

 

Kaynak: Medya Razzi

Bir Cevap Yazın