‘Alo Veterinerim’ Ve ‘Modern Canlı Hayvan Pazarı’ Uygulamaya Konuldu

0
1028
‘Alo Veterinerim’ Ve ‘Modern Canlı Hayvan Pazarı’ Uygulamaya Konuldu

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Songül Kadıoğlu, il müdürlükleri tarafından GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’na sunulan ‘Alo Veterinerim’ ve ‘Modern Canlı Hayvan Pazarı’ projelerinin uygun bulunarak, Kilis Valiliği ve GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı arasında imzalanan protokoller ile uygulamaya konulduğunu söyledi.

İl Müdürü Songül Kadıoğlu, GAP Bölge Kalkınma İdaresine sunulan ‘Alo Veterinerim’ projesinin amacının Kilis’te eksikliği hissedilen tam donanımlı araç içi soğuk zinciri sağlayacak soğutucu tertibatlı araç temininin sağlanacağını belirterek, “İl genelinde Müdürlüğümüzce hayvancılığa yönelik verilen kamu hizmetlerinin küpeleme, kayıt, aşılama, suni tohumlama, ultrason, sevk daha verimli ve etkin bir biçimde yürütülmesinin sağlanmasıdır. Araç da bulunacak olan internet ve mobil telefon sayesinde hızlı iletişim sağlanarak ihtiyaç olan bölgeye ekiplerin daha çabuk sevki sağlanmış olacaktır. Projenin bütçesinin 91 bin 500 TL’dir. Bu bütçenin yüzde 70’ni GAP Bölge Kalkınma İdaresi’nin, yüzde 30’unu ise tarımsal amaçlı kuruluşları tarafından karşılanacaktır” dedi.

Kadıoğlu, hazırlanan modern canlı hayvan pazarı projesinin GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’na sunularak kabul edildiğini kaydederek, “Projenin bütçesi 900 bin TL’dir. GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ile yüzde 50 – yüzde 50 olarak paylaşıldı. Projenin yüzde 50’lik yararlanıcı katkısının Kilis Belediye Başkanlığı’nca finanse edilecektir. Bu proje ile ilimizin en önemli eksiği olan Modern Canlı Hayvan Pazarı kurulacak. Kurulacak olan canlı hayvan pazarında küçükbaş ve büyükbaş hayvanların ayrı padoklarda yer alacak ve kapasitesi 100 büyükbaş 600 küçükbaş hayvanın aynı anda tutulabilecek şekilde olacak” diye konuştu.

Songül Kadıoğlu; hijyenik, hastalıklardan ari, hayvan hareketlerinin ve sağlığının korunmasına yönelik faaliyetlerin kontrol altına alınması açısından çok önemli bir proje olduğunu dile getirerek, her iki projenin de Kilis’e hayırlı olması temennisinde bulundu.

Bir Cevap Yazın