Alpaka Develeri Türkiyeye Geliyor

0
1056
Alpaka Develeri Türkiyeye Geliyor

Selçuk Üniversitesi ile Avustralya merkezli Global Alpaca şirketinin yürüttüğü bilimsel proje kapsamında Türkiye’de ‘alpaka’ devesi üretimine başlanılacak.

Dünyanın en kaliteli yününün üretildiği hayvan cinsi olduğu belirtilen alpaka develeri, Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliği’nde üretilecek.

Türkiye’de alpaka üretimi için 2012 yılında hazırlanan proje, 2013 yılı ekim ayında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından onaylandı. Bu kapsamda SÜ Alaeddin Keykubat Kampüsü’nde tüm masrafları şirket tarafından karşılanarak 2 bin 500 metrekarelik izole bir alan oluşturuldu. Bir ay içinde 10 alpaka devesi Türkiye’ye giriş yapacak.

Lama cinsinden
SÜ Veteriner Fakültesi Zootekni ve Hayvan Besleme Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Esad Sami Polat, yaptığı açıklamada, Alpakaların uyum sürecinin bilimsel aşamalarını her yönüyle takip edeceklerini ve rapor hazırlayacaklarını söyledi.
Oluşturdukları alpaka ünitesinde tüm hazırlıkların tamamlandığını ifade eden Polat, şunları kaydetti:
“Uyum sürecinin başarılı geçmesi durumunda üretim aşaması başlayacak ve dünyanın en kaliteli ve pahalı kumaşlarının imal edildiği alpaka yünü için çalışmalara başlanacak. Alpakalar Güney Amerika’daki lamalardan ıslah edilerek üretildi. Avustralya’da normal şartlarda yılda bir kez kırkılıyor. Bizim de burada yetiştireceğimiz alpakalarda adaptasyon sürecinin en önemli aşamalarından biri de yün kalitesinin devamlılığı olacak. İncelemelerimizde devenin üretimi aşamasında yün kalitesinin düşüp düşmediği göreceğiz. Yününün dışında düşük yağ ve kolesterole sahip eti ve derisi de ayrı bir sektör. Bu yönüyle de çiftçilere ayrı bir kazanç sağlayacak.”

Çiftlik kuruldu
Polat, alpakaların bakımı ve bilimsel çalışmaların yapılması için en uygun çiftliğin oluşturulduğunu, binanın yönünden yalıtımına kadar her şeyinin özel olarak planlandığını dile getirdi.

Bir Cevap Yazın