Alternatif Ürün Tohumları Dağıtılmaya Başlandı

0
871
Alternatif Ürün Tohumları Dağıtılmaya Başlandı

NİĞDE (İHA) – Niğde İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Niğde’li çiftçilere alternatif ürün tohumu dağıtımı yapmaya başladı.

Niğde’de Sulama suyu sorunu bulunan çiftçilerin Nohut, Çerezlik Kabak ve Salep ürünlerini üretmesi ve sulama suyu sorunu bulunmayan çiftçilerin ise Yonca, Silajlık Mısır, Kuru Fasulye, Yağlık Ayçiçeği, Karpuz ve Barbunya ürünlerini üretmesi için Valilik ve Özel İdare kaynaklı tohumlar dağıtılıyor.

Konu ile ilgili Niğde İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Murat Türkmen yaptığı açıklamasında, “Üretmesi için ilimiz genelinde ve özellikle patates üretimi yapılan bölgelerde alternatif ürün olarak üretilmesi için yüzde 50 Valiliğimiz destekli ve İl Özel İdare Kaynaklı olarak 1 Milyon Lira tutarında proje hazırlandı. Proje kapsamında tedarik edilen tohumlar çiftçilere dağıtılmaya ve ektirilmeye başlandı. 9 ayrı üründe hazırlanan projeler kapsamında toplam 27 Bin dekar alanda üretim gerçekleştirilecektir. Projelerden ilimiz genelinde 1350 Çiftçi Ailesi yararlanacaktır. Ayrıca bu projelerde adı geçen ürünler ilimizde ürün çeşitliliğini artırırken, diğer yandan da ülkemizin çokça ihtiyaç duyduğu yani ürün azlığı olan ürünlerdir. Dolayısı ile pazarlama sorunu yaşanmayacak ve çiftçilerimize gelir sağlayacak olan ürünlerdir. Diğer taraftan bu ürünler topraklarımızın dinlendirilmesi için de oldukça yararlı olacaktır. Bu projelerin uygulanması aşamasında Müdürlüğümüz Ziraat Mühendisleri çiftçilerimize toprak hazırlığından hasada kadar her türlü teknik desteği tarlada – bahçede çiftçilerimize sağlanacak” dedi.

haberler.com

Bir Cevap Yazın