Amerikalı Uzmanlar Gelecek 30 Yılın Kuraklık Haritasını Çıkarttı

0
1681

Dünya çapında ölümcül sonuçlar doğuran seller ve fırtınaların yaşandığı şu günlerde Amerikalı uzmanlar gelecek 30 yılın kuraklık haritasını çıkarttı.

Amerikan Ulusal Atmosfer Araştırmaları Merkezi’nin (NCAR) hazırladığı rapora göre önümüzdeki 30 yıl içinde gelişmiş ülkelerin üçte ikisini şimdiye kadar eşi benzeri görülmemiş bir kuraklık vuracak.

Nobel Ödüllü iklim değişikliği konferansında hava koşulları tahmininde yararlanılan 22 bilgisayar modeli kullanılarak hazırlanan rapor sera gazlarının salınımı kesilse bile dünyayı çok büyük bir kuraklığın beklediğini ortaya koydu. Bu kuraklıktan en çok aralarında Türkiye’nin de bulunduğu Akdeniz ülkesine kıyısı olan ülkeleri vuracak.

Güney Avrupa, Ortadoğu, Afrika’nın tamamı ve Amerika ile Asya kıtalarının bir kısmı da büyük kuraklıktan etkilenecek. Batılı ülkelerin üçte ikisini kapsayan topraklar uzun bir zaman diliminde kuraklıktan kurtulamayacak.

Büyük kuraklık özellikle tarım, temiz su kaynakları, turizm, ekosistem ve insan refahına etki edecek. Sadece Amerika’da yılda 8 milyar dolarlık zarara neden olması bekleniyor.

KAYNAK : www.gazetevatan.com, www.tarimsalhaber.com

Bir Cevap Yazın