Amerikan gıda sektörü kârı sağlığın önüne koyuyor

0
840
Bitki Islahçı ve Diğer Fikri Mülkiyet Hakları Çalıştayı

ABD’de gıda sektörünün kârı, sağlığın önüne koyduğunu söyleyen Amerikalı eski bir gıda şirketi yöneticisi, Bloomberg’in gazlı içecek yasağının gerekli olduğunu savundu

Amerikalı eski bir gıda yöneticisi geçmişine sırt çevirerek, ABD’de gıda sektörünün “kârı, sağlığın önüne koyduğunu” iddia etti.

New York Times gazetesindeki Açık Görüş köşesinde bir yazı kaleme alan gıda şirketi Kraft’ın eski küresel kurumsal ilişkiler başkan yardımcısı Michael Mudd, yasakoyuculara, gıda sektörünü vergi ve zorunlu yönetmelikler vasıtasıyla reform yapmaya zorlaması çağrısında bulundu. Mudd, yasakoyucuların, gıda şirketlerine çocuklara pazarlama stratejilerinde zorunlu yönetmelikler getirebileceğini ve besin değerlerini görünür bir şekilde paylaşmaları için baskı yapabileceğini söyledi.

Yazısında “reformun sektörün içinden gelmeyeceğinden kesin olarak anladığımda bu piyasayı bıraktım” ifadelerine yer veren Mudd, “Kârı kamu sağlığının önüne koyan bir işletme modelini artık kabul edemeyeceğimi anladım. Kimse de böyle bir şeyi kabul etmemeli” dedi.

Mudd’ın makalesi, hakimin, New York Valisi Michael Bloomberg’in büyük boy şekerli içecekleri yasaklama planını, “gelişigüzel ve maymun iştahlı” olarak nitelemesinin kısa bir süre sonrasına denk geldi. İçecek sektörü ilk çıktığından bu yana Bloomberg’inki gibi girişimlere karşı çıkıyor.

Bloomberg’in planı türünde sınırlamaların obeziteyi kontrol altına almak için gerekli olduğunu savunan Mudd, kendi deneyimlerden yola çıkarak, bu tür bir hamlenin sektör içinden gelmeyeceğini, bu nedenle de dıştan kısıtlamaların getirilmesi gerektiğini söyledi.

Mudd 1999’da birçok gıda şirketini obeziteyle mücadele amacıyla daha sağlıklı gıdaların üretilmesi için çalışmalar yapma ve bu ürünleri Amerikalılar’a sevdirecek pazarlama teknikleri uygulamalarına ikna etmeye çalışmış, ancak başarısız olmuştu.

haber365

Bir Cevap Yazın