Anamur muzuna rakip geliyor

0
1173
Anamur muzuna rakip geliyor

İklim özellikleri ve verimli toprakları nedeniyle sayısız ürün çeşidinin yetiştirildiği Hatay, her geçen gün artırdığı muz üretim alanlarıyla Anamur’a rakip olma yolunda ilerliyor.

Maydanoz, Trabzon hurması, can eriği, pazı gibi ürünlerin yetiştiriciliğinde Türkiye sıralamalarının zirvelerinde kendisine yer edinen Hatay, yeni sebze ve meyvelerin ekiminde de iddialı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Aydın Tüfekçi, kentin son yıllarda ekim alanı yaygınlaşan muz yetiştiriciliğiyle meyve tabağında daha fazla yer edinmeye başladığını söyledi.

Hatay’da bu yıl toplam 336 dekarda muz yetiştiriciliği yapıldığını, bundan yıllık bin 380 ton rekolte elde edildiğini anlatan Tüfekçi, Özellikle Amik Ovası gibi çok geniş ve verimli topraklara sahip Hatay’ın, tarımsal potansiyeli yüksek olan bir il olduğunu kaydetti. Muz üretiminde yaptıkları çalışmalarla son zamanlarda önemli gelişmeler kaydettiklerini belirten Tüfekçi, son birkaç yıldır muz üretim alanlarını 336 dekara kadar çıkarttıklarını ifade etti.

Hatay’da, Tarım ve Kırsal Kalkınma Planı çerçevesinde 5 yıllık bir plan olduğunu vurgulayan Tüfekçi, hedeflerinin bu bölgede alternatif bir üretim modeli olan örtü altı muz üreticiliğini geliştirmek ve arttırmak olduğunu belirtti.

Tüfekçi, kentin uygun iklim şartları ve sahip olduğu arazi genişliği sayesinde muz yetiştiriciliğinde Anamur’un önüne geçebilecek durumda olduğunu bildirerek, muz üreticiliğinin bölgede çok karlı bir sektör olduğunu vurguladı.

Muz yetiştiriciliğine kentin rağbet gösterdiğini dile getiren Tüfekçi, şu anda mevcut 46 muz serasının olduğunu ve geçen yıl elde edilen bin 380 ton rekoltenin kendilerini mutlu ettiğini söyledi. Üretimin kent ekonomisine katkısının 4 milyon 116 bin lira olduğunu belirten Tüfekçi, bölgede hem iklim koşullarının hem de toprak yapısının son derece müsait olması sebebiyle dekar başına 7 tona kadar muz alabildiklerini söyledi.

Tüfekçi, kilosu 1.5-2 TL arasında satılan muzun fiyatından üreticilerin de tüketicilerin de memnun olduğunu kaydetti.

tarım2023

Bir Cevap Yazın