Ananas, papatya ve tırtıl kansere karşı

0
923
Ananas, papatya ve tırtıl kansere karşı

Doğal ürünlerin; kanserle savaşta etkili olduğu biliniyor. Süper sekiz denilen bu doğal ürünlerden biri proteolitik enzimler. Ananas, papatya, soya ve tırtılda bulunan bu enzimler, kanserle mücadelede destekleyici güç veriyor ve yaşam kalitesini artırıyor.

ALERJİK ETKİ GÖSTEREBİLİR

Gebelik ve emzirme sırasında proteolitik enzimlerin etkileri yeterli biçimde değerlendirilmediğinden, doktor tarafından önerilmedikçe kullanmamalı.

YAN ETKİSİ YOK AMA…

Proteolitik enzimlerin hiçbirisinde önemli bir yan etki kaydedilmemiş olmasına karşın, alerjik reaksiyonlar ortaya çıkabilir (pek çok terapötik ajan da olabileceği gibi). Pankreas enzimleri domuza alerjik olan kimseler tarafından kullanılmamalıdır. Bromelainin ananasa alerjisi olanlarda ve papain papatyaya karşı alerjisi olanlarda kullanılmamalı.

PROTEAZLARA YAKINDAN BAKIŞ

PANKREATİN: Taze domuz pankreasından hazırlanan bir enzimdir. İki primer pankreatin proteazı; kimotrpisin ve tripsindir.

BROMELAİN: Ananas bitkisinden elde edilen sülfür içeren proteazlar grubunun adıdır. Araştırmalar, bu enzimin kemoterapi tedavisinin etkisini artırabileceğini göstermiştir.
FUNGAL PROTEAZLAR: Soya sosu, tamari ve miso gibi mayalanmış soya besinlerinin üretiminde önemli olan enzimleri üreten bir küftür (fungus).

PAPAIN: Yeşil, ham papatyadan türetilen protein sindirici bir enzimler karışımıdır.

SERRATIA PEPTIDAZ: Tırtılın bağırsaklarında doğal olarak bulunan bir enzimdir. Rolü kelebeğin kozasını kırmasıdır. Gerçekte en güçlü proteolitik enzimlerden birisi olarak kabul edilmektedir. Burkulma, astım gibi rahatsızlıklarda etkilidir.

Kaynak: http://www.sabah.com.tr/Gunaydin/Saglik/2012/09/14/ananas-papatya-ve-tirtil-kansere-karsi

Bir Cevap Yazın