Ananas

0
1746
ananas meyvesi

Ananasgillerin örnek bitkileridir. Anavatanı tropikal Amerika bölgeleridir. Çok lezzetli meyveleri için tarım yapılan kısa boylu ve kısa ömürlü, dikenli veya dikensiz otsu bitkilerdir. Bitkinin boyu ve enlemesine yayılışı 90 cm kadar olur. Bitkinin pembe çiçekli bölümü sonunda yenilebilir bir meyveye dönüşür. Ananas bitkileri çiçekçilerde vermek üzere hazır olduğu zaman satışa sunulmaktadır.

Ananasların üretimi; tohumlarıyla veya anaç bitkinin bölünmesiyle çoğaltılır.

Ananas Bitkisinin Yetiştirilmesi için Gerekli Şartlar:

Toprak: Ananaslar, zengin karışımlı toprağı sever. Uygun toprak hazırlamak için, bol humuslu toprağa kaba dere kumu ve yaprak çürüntüsü eklenmelidir.

Su: Çok nemli ortamları seven ananaslar yazın bol bol sulanır. Ancak, kışın dinlenme döneminde bitkiye çok az su verilmelidir.

Işık: Ananaslar güneşli, çok aydınlık ve havadar ortamları sever.

Sıcaklık: Ananaslar ılık ve sıcak ortamları sever. Meyve vermesi için yazın 33 derecede bulundurulmalıdır. Ananaslar için kışın en düşük 16 dereceye kadar olan bir ortam gerekir.

Gübre: İlkbahar ve yaz mevsimlerinde ananaslara ayda iki kez standart sıvı gübre verilir.

Saksı Değiştirme: İki yılda bir ilkbahar mevsiminde uygun toprak ilave edilerek, bitkinin saksısı bir numara büyüğü ile değiştirilir. Saksı büyüklüğü 15-20 cm çapa ulaştığında bitki özenle sökülür, kökü kırpılır ve toprak eklenerek aynı saksıya geri dikilir.

Bir Cevap Yazın