Anavatanı Çin Olan ‘Siyah Pirinç’ Artık İpsala’da Da Üretiliyor

0
1762

Trakya Tarım Araştırmaları Enstitüsü Çeltik Bölüm Başkanı Dr. Halil Sürek, anavatanı Çin olan ve İtalya’da kısıtlı miktarda üretilebilen siyah pirincin, Türkiye’de ilk kez Edirne’nin İpsalaİlçesi’nde üretilmeye başladığını söyledi.

Besin değerinin yüksek olması nedeniyle bir dönem sadece Çin hükümdarları ile üretilen siyah pirinç artık Türkiye’de de üretilmeye başladı. İçerdiği yüksek besin değeri, demir, lif ve mineral deposu olarak bilinen siyah pirincin 2 yıl önce pirinç firmasının ithalat yoluyla getirerek satışa sunulduğunu belirtenTrakya Tarım Araştırmaları Enstitüsü Çeltik Bölüm Başkanı Dr. Halil Sürek, İpsala’da üretimlere başladıklarını söyledi.

Filipinler’deki Uluslararası Çeltik Enstitüsü’nden getirdikleri tohumları çoğalttıklarını ifade eden Sürek şunları söyledi:

“Siyah pirinç Türkiye’de yeni bir ürün. 2 yıl önce bir pirinç firması ithalat yoluyla getirdi ve satışa sundu. Beyaz pirince son yıllarda Türkiye’de ilgi arttı. 30 yıl öncesinde kişi başı yıllık 4-5 kilogram tüketilen beyaz pirinç günümüzde kişi başına yıllık 9-10 kilogramlara kadar çıktı.

Pirinç son yıllarda Türk mutfağındaki yerini sağlamlaştırdı. 2 yıl önce bir firma ithalat yoluyla siyah pirinci satışa sundu, biz buna istinaden Filipinler’den getirdiğimiz 2 tohumla üretime başladık.

Siyah pirince ilgi ne olur bilinmez, bu arz ve talep meselesi. Ürettiğimiz siyah pirinç tohumlarından Edirne,Adana ve Samsun’daki çiftçilerimize verdik, onlar üretmeye başladı. Siyah pirincin, beyazından farkı, selüloz yönünden zengin olması. Bazı kanser ve şeker hastalıkları için de iyi geldiği söyleniyor. Bu ne derece doğrudur bilemiyoruz. Siyah pirincin Türkiye’deki ilk üretimini de enstitü olarak biz gerçekleştirdik. Zaten çeltik konusunda tüm yenilikler bizim enstitümüzden ortaya çıkar.

“DÖNÜM BAŞINA YAKLAŞIK 700 KİLO”

İpsalalı çiftçi Rıdvan Ayaz, ilk kez 5 dönümlük bir alana ektiği siyah pirinçlerin dönüm başına yaklaşık 700 kiloluk hasat verdiğini söyledi.

Siyah pirinç veriminden dolayı çok mutlu olduğunu belirten Ayaz, “Siyah pirinçten dönüm başına yaklaşık 700 kilograma yakın rekolte elde ettik. Bizim beklentimiz 400 kilogram civarındaydı. Rekolte 2 katı olunca bizi bu çok sevindirdi. Bu pirinci olabildiğince az tarımsal ilaç ve az miktarda kimyevi gübreler kullanarak yetiştirdik. Şu anda pirincin kuruma ve ayıklama işlemi yapılıyor.

Kendi yetiştirdiğimiz ürünün büyük bir kısmını seneye tohumluk olarak saklayacağız. Gelecek 300 dönüm civarında bir alana ekim yapmayı düşünüyoruz. Siyah pirincin sağlık açısından da çok yararlı olduğunu biliyoruz. Üretimin artmasıyla beyaz pirincin yerini alabilecek duruma gelebilir.

Biz ürettiğimiz siyah pirince ‘Karra’ adını verdik. Bu konuda patent almak içinde başvuruda bulunacağız. Siyah pirinç GDO’lu yiyeceklerin içerdiği zararlı molekülleri temizleyen antioksidanlar sayesinde damarların korunmasına yardımcı olabileceğini öğrendik. Ayrıca kansere yol açan DNA bozulmasını önleyebiliyormuşö diye konuştu.

SADECE ÇİN HÜKÜMDARLARI İÇİN ÜRETİLİYORDU

Anavatanı Çin olan ve İtalya’da kısıtlı miktarda üretilebilen besin değeri yüksek siyah pirinç son 20 yıla kadar sadece Çin hükümdarları için üretiliyordu. Bu nedenle adı yasak pirince çıkan siyah pirincin yüksek oranda lif ve mineral içermesine karşın şeker oranı düşük olan siyah pirincin kalp hastalıklarına ve kansere karşı etkili olabileceği öngörülüyor.

KAYNAK : http://www.haberler.comhttp://www.ttae.gov.trhttp://www.lezzetyolu.comhttp://www.focushaber.com

Bir Cevap Yazın