Anız yakana para cezası

1
966
Anız yakana para cezası ,tarımsal haber,tarımsal desteklemeler,tarımsal ekonomi,tarımsal hibe,tarımsal enflasyon
Anız yakana para cezası ,tarımsal haber,tarımsal desteklemeler,tarımsal ekonomi,tarımsal hibe,tarımsal enflasyon

Manisa’nın Saruhanlı ilçesinde, hububat hasadı sonrası anız yaktığı tespit edilen kişilere yüklü miktarda para cezası uygulanacak.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, üreticilerin hububat hasadının ardından ikinci ürün yetiştirmek amacıyla tohum yatağı hazırlamak için geçmiş yıllarda anız yaktıklarının tespit edildiği belirtildi.

İlçede anız yakılmasının önlenmesi amacıyla, İlçe Müdürlüğü, Jandarma ve Orman İşletme Şefliği personelinden oluşan kontrol ekibi kurulduğunun bildirildiği açıklamada, bu ekibin İlçedeki arazileri dolaşacağı ve anız yakan üreticilere para cezası uygulayacağı kaydedildi. Anız yakmanın topraktaki yararlı olan bütün bakteri ve mikroorganizmaların yok olmasına neden olduğunun vurgulandığı açıklamada şöyle denildi: “Anız yakmak üründe verim düşüklüğü meydana getirir. Buradan çıkan duman havaya karbonmonoksit salar, havayı kirletir ve küresel ısınmayı tetikler. Anız yakmak yerine üreticiler tarlalarında sürüm işlemi yapabilirler. Bu daha akılcı bir çözümdür. Böylelikle ürünün sapları toprağa karışır ve organik gübre görevi görür. Anız yakmanın toprağa ve ürüne hiçbir faydası olmadığı gibi, zararları çoktur.”

Yetkililer, anız yakılmasının Manisa Valiliği’nin 2013/1 numaralı tebliği ile yıl boyu yasaklandığını, yasağa uymayanlar hakkında 2872 Sayılı Çevre Kanunu ve 6831 sayılı Orman Kanunu’nun ilgili hükümleri kapsamında cezai işlem uygulanacağını belirtti

haber46

1 Yorum

Bir Cevap Yazın