Anız Yakanlara Ceza Geliyor

0
943
anız

Kırıkkale Valiliği tarafından anız yangınlarının önlenmesine yönelik olarak tebliğ yayınlandı.

Hasat sonrası meydana gelen anız yangınlarında sorumlulara Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü olarak 180 lira, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından zarar gören alan başına 33,83 lira idari para cezası uygulanacağı duyuruldu.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Recep Kırbaş, anız yangınlarının orman yangınları, telefon ve enerji iletim hatlarının yanması gibi bir çok riskleri ortaya çıkardığını söyledi.

Anız yangınlarının her yıl milyarlarca liralık maddi zarara neden olduğunu dile getiren Kırbaş, topraktaki faydalı canlıların ve organik maddelerin yanarak yok olmasına neden olan anız yangınlarının zamanla toprağın verimliliğini düşürdüğünü belirtti.

Anız yakma yasağına uymayanlar hakkında 2872 sayılı Çevre Kanunu, 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu ile 5326 sayılı Kabahatler Kanununun 32’nci maddeleri gereğince işlem yapılacağının altını çizen Kırbaş, anız yakma olayını gördüğü veya duyduğu halde gerekli işlemleri yapmayan muhtar ve kamu görevlileri hakkında da 5326 sayılı Kabahatler Kanununun 32’nci maddesi gereğince işlem yapılacağını sözlerine ekledi.

haber46

Bir Cevap Yazın