Anız yakmadan da tarla sürülebiliyormuş!

0
763
Anız yakmadan da tarla sürülebiliyormuş!

Bismil İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce 2016 yılı ürünlerinin hasatlarından hemen sonra Buğday ve Mısır alanlarında Anız Yangınlarının başlaması üzerine, İlçe Müdürlüğünce Çiftçi Eğitimlerine daha fazla ağırlık verilerek, anız yangınları ile ilgili toplantı sayıları arttırıldı. Yapılan toplantılarda özellikle çevreye ve canlılara karşı duyarlılık vurgusu konuşuldu.

Gerçekleştirilen toplantılarda çiftçilerin “Tarlayı nasıl bu halde süreceğiz?” soruları üzerine, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık uzmanlarınca; İlçenin muhtelif köylerinde sap saman parçalama makinesi kullanımı sonucunda tarla sürümünün daha kolay olduğu uygulamaları çiftçilere yerinde gösterildi.

Eğitimlerin çabası sonucunda; sap saman parçalama makinesi kullanımıyla, anızı parçalayıp sürümlerini gerçekleştirenler,  anız yakılmadan da tarlanın sürülebilirliğini göstererek, bölgedeki diğer çiftçilere de örnek oldular.

Yapılan Saha Kontrollerinde Anız yakmaya devam edenler, hakkında tutulan tutanaklarla yasal işlem uygulanmak üzere Diyarbakır Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü aracılığı ile Çevre ve Şehircilik Müdürlüğüne gönderilmektedir.

Kaynak: tarimpusulasi.com

Bir Cevap Yazın