Ankara çiftçisine hibe tarım makinesi

0
1423
tarım makineleriAnkara’dan bin 200 çiftçi, Polatlı’dan da 391 çiftçi; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı (KKYDP), kapsamındaki makine ekipman desteği çerçevesinde yüzde 50’si hibe olan tarım makinalarından aldı.
    Program çerçevesinde yüzde 50 tarım makinası teslim töreni Ankara’nın Polatlı İlçesi Basri Köyünde Tören düzenlendi.
    Törene, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu, vali yardımcısı Mehmet Kurt, İlçe Kaymakamı Gürsoy Osman Bilgin, Belediye Başkanı Yakup Çelik, İl Tarım Müdürü Muhsin Temel, Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Başkanı İlhami Teke, Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu, Ticaret Borsası Başkanı Yahya Toplu, Muhtarlar Derneği Başkanı Adem Köse, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve üreticiler katıldı.
    Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu, Tarım Bakanı Mehmet Mehdi Eker’in Deprem nedeniyle Van’da olduğunu o nedenle törene katılamadığı ifade etti. Arzu, depremin kardeşliğin pekişmesine vesile olması temennisinde bulundu.
    Hükümetlerinin tarıma ve üreticiye önem verdiğini belirten Kutbettin Arzu, tarıma verilen önem sayesinde Dünya’da 11’inci sırada bulunan Türkiye’nin ilk 7 devlet arasında yer aldığını söyledi.
Arzu, “Önümüzde olan devletler ABD; Kanada, Hindistan, Çin gibi kıta devletleridir. Son 10 yılda tarım arazilerinde bir büyüme olmadığı halde verimde bu kadar ilerleme kaydetmişsek bunda başta Sayın Başbakanımız ve Tarım Bakanımızın çok büyük emekleri olmakla beraber Türk çiftçisinin de bu konuda büyük emeği vardır. 2023 vizyonunda Türkiye’yi tarımda 5’inci sıraya getireceğiz.” dedi.
     İl Tarım Müdürü Muhsin Temel, uçakla süne mücadelesinin sona erdiğini, yerden süne mücadelesiyle Ankara’da ilk defa süne zararının yüzde birin altına indiğini ve tarımda makineleşmenin artmasıyla verim artışının olduğunu ifade etti.
    Polatlı Ziraat odası Başkanı Zekai Köseoğlu, Ankara Şeker Fabrikasının pancar ihtiyacınınım yarısını tek başına Polatlı’nın karşıladığını, Ankara’da kapatılması planlanan bu fabrikanın Polatlı’da kurulması gerektiğini söyledi. Köseoğlu, Polatlı olarak bu dileklerinin Bakan Yardımcısı aracılığıyla Hükümete duyurulmasını istedi. Köseoğlu soğan ve kavunda üretim fazlasının, kurulacak soğan tozu ve kavun çekirdeği tozu fabrikaları ile katmadeğerli ürün haline getirilebileceğini kaydetti.
    Protokol konuşmalarının ardından Tarım Bakanlığı yüzde 50 Hibe Destek Programı kapsamında Polatlı’dan tarım makinası alan 391 adına Basri, Eskipolatlı, Karakuyu, Karakaya , Avdanlı, Üçpınar, Kuşçu köylerinden 13 üreticiye mibzer, pancar söküm makinası, pülvarizatör, sap parçalama makinasından oluşan hibeleri teslim edildi.
    Törenin ardından Basri Köyü Muhtarı ve Polatlı Muhtarlar Derneği Başkanı Adem Köse, evinin önünde kazanda pişirilen et ve pilavı, şebit ayran eşliğinde konuklara ikram etti.(CİHAN)

Bir Cevap Yazın