Antalya 2. Yöresel ürünler fuari

0
1215
Yörex 2. Yöresel Ürünler FuarıANTALYA 2. YÖRESEL ÜRÜNLER FUARI -ANTALYA TİCARET BORSASI BAŞKANI ÇANDIR: ”UMUYORUZ, 2023 PROJEKSİYONLARININ ÇİZİLDİĞİ ŞU GÜNLERDE YÖRESEL ÜRÜNLERİMİZ DE GERİDE KALMAZ. BUNLAR DA 2023 VİZYONLARINA EKLENEREK HAK ETTİĞİ YERİ BULUR”
ANTALYA (A.A) – Antalya’da bu yıl ikincisi düzenlenecek olan Yöresel Ürünler Fuarı, 28 Nisan’da başlayacak.
Antalya Ticaret Borsası (ATB), Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO), Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfının (BAGEV) işbirliğiyle 28 Nisan – 1 Mayıs tarihlerinde EXPO Center’da düzenlenecek 2. Yöresel Ürünler Fuarının tanıtım toplantısı, ATB toplantı salonunda yapıldı. Toplantıya, Tarım İl Müdürü Bedrullah Erçin, Kültür ve Turizm İl Müdür Yardımcısı İlknur Selçuk Köker, ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, ATSO Başkan Yardımcısı Güray Parlak, YÖREX’e destek veren Türk halk müziği sanatçısı Sümer Ezgü’nün yanı sıra fuara destek veren kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı.
ATB Başkanı Ali Çandır, geçen yıl 41 ilin katıldığı Yöresel Ürünler Fuarı’na bu yıl 52 ilin katılacağını, 119 stantta Anadolu’ya özgü yöresel ürünler ve kültürel değerlerin sergileneceğini kaydetti. Çandır, fuarın açılışını Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun yapacağını bildirdi.
Bu yıl ikincisi düzenlenecek fuarın ilkinden çok daha renkli olacağını kaydeden Çandır, ”Tüm Anadolu’nun kültürünü, birikimini görme şansımız olacak. Kaybolmaya yüz tutmuş bu ürünlerimizi, çocuklarımızla, gelecek nesille buluşturmak için okullardaki bütün müdürlerin öğrencileri fuara getirmesini bekliyoruz. Hemşehri derneklerini de fuara bekliyoruz” dedi.
Çandır, 28 Nisan Perşembe günü saat 17.00’de Sümer Ezgü’nün yeni çıkardığı ‘Ege, Toros, Yörük ve Türkmen Türküleri 2’ albümünün tanıtımının yapılacağını ve Ezgü’nün yeni albümünü imzalayacağını da söyledi.
-COĞRAFİ İŞARET EĞİTİMİ-
Ali Çandır, fuarda, Türk Patent Enstitüsü’nün tüm oda ve borsaların genel sekreterlerine coğrafi işaret ve patent eğitimi vereceğini de vurgulayarak, eğitimin sonunda katılımcılara sertifika sunulacağını kaydetti. Yöresel ürünlerin ekonomiye kazındırılmasını sağlayarak yerinde istihdamı artıracak fuarın işsizlik sorununa da bir ölçü de olsa çözüm sağlayacağını ifade eden Ali Çandır, ”Umuyorum, 2023 projeksiyonlarının çizildiği şu günlerde yöresel ürünlerimiz de geride kalmaz. Bunlar da 2023 vizyonlarına eklenerek hak ettiği yeri bulur” diye konuştu.
ATSO Başkan Yardımcısı Güray Parlak, fuara sadece ekonomik açıdan bakılmaması gerektiğini belirterek, ”Onlarca medeniyete hizmet etmiş Anadolu’nun binlerce ürünü var. Bu değerlere sahip çıkılmalı. Kültürümüzün yaşatılması ekonomiye de can katacaktır. Fuarın fikir babası Ali Çandır’a teşekkür ediyorum” dedi.
Fuara katılımda yüzde 30 artış olduğuna dikkati çeken Parlak, fuarın uluslar arası alanda ses getireceğini belirtti.
-TURİSTLER DE GELECEK-
Kültür ve Turizm İl Müdür Yardımcısı İlknur Selçuk Köker, özellikle hanımların YÖREX’i beklediğini kaydederek, bu yılki fuarın çok renkli geçeceğini ifade etti. Turizm Seyahat Acenteleri Birliği’nin fuarın açılışından itibaren büyük tur operatörlerini, turist otobüslerini fuara yönlendireceklerini bildiren Köker, ”Özellikle şehir içindeki paket turlara bu fuarı da eklediler. Mutlaka turistler de bu fuarı görecek” bilgisini verdi.
Köker, otellerin yiyecek içecek ve satın alma müdürlerine info gezisi düzenlediklerini de vurguladı.
Tarım İl Müdürü Bedrullah Erçin, Antalya’nın çok sayıda fuara ev sahipliği yaptığını belirterek, kültürel değerleri gelecek nesillere aktaracak bu fuara emeği geçen herkese teşekkür etti.
-YERLİ ÜRETİM REFLEKSİNİ DESTEKLEYEN FUAR-
Türk Halk Müziği Sanatçısı Sümer Ezgü, Yöresel Ürünler Fuarı’nın uluslar arası organizasyona açık bir fuar olduğunu söyledi. ”Bu ufku olan bir organizasyon. Bir cumhuriyet projesi. Kurtuluş savaşından sonra cumhuriyeti kurmak, kalkınmak için atılan adımlar bunlardı aslında. O dönemki kadrolar yerli üretimi çok önemsemişlerdi. Yöresel Ürünler fuarını yerli üretim refleksini desteklediği için gönülden kutluyorum” diyen Ezgü, ”Anadolu’dan geldik” eserini fuara armağan ettiğini hatırlattı. Yeni albümünün galasını fuarda yapacağını bildiren Ezgü, fuarda Yörük düğününü canlandıracaklarını ve at üstünde gelinle fuara gireceklerini söyledi.
Sümer Ezgü daha sonra cura ile Burdur yöresine ait eserleri seslendirdi.

Bir Cevap Yazın