Antep Fıstığında Hasat Başladı

0
1061
antep fıstığı

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin önemli tarımsal ihraç ürünü arasında yer alan Antep fıstığında hasat dönemi başladı.
Çiftçiler, ağustosun ortalarında, baklava yapımında kullanılan ve “boz fıstık” olarak bilinen ürünü, daha sonra da kırmızı kabuklu “ben fıstığı”nı hasat ediyor. Sabah fıstık bahçelerinin yolunu tutan işçiler, imece usulüyle hasadı gerçekleştiriyor.
Antepfıstığı Araştırma İstasyonu Müdürü Dr. Nevzat Aslan, bu yıl fıstık rekoltenin düşük olmasını beklediklerini söyledi.
Rekoltenin, 2011’de 120 bin ton, geçen yıl 150 bin ton olarak gerçekleştiğini bildiren Aslan, “Bu yıl rekoltenin 50 bin tonun altında olacağı tahmin ediliyor. Son 2 yılda yüksek üretim nedeniyle ağaçlar yoruldu ancak ürünün bu sene az olması paniğe neden olmasın. Stoklarda yeteri kadar fıstık olduğunu düşünüyorum. İhtiyaç stoklardan da temin edilir” dedi.
Üreticilerden Celal Sarı da ürünün bu yıl az ve pahalı olduğunu ifade etti. Çoğu çiftçinin Antep fıstığını bozken sattığını anlatan Sarı, ürünün az olması nedeniyle stoklanmadığını, bundan dolayı da fıstıktan para kazandıklarını dile getirdi.
Artan hava sıcaklığının, çalışmalarını güçleştirdiğine dikkati çeken Sarı, “Hasat döneminde köylüler birbirine yardım ediyor. Fıstığın kilosunu bu yıl 9,50 liradan sattım. Hasat işlemi eylülün sonuna kadar devam edecek” diye konuştu.
Mehmet Ünal ise sabahtan akşama kadar fıstık topladıklarını belirterek, bu yıl ürünün beklenenden az olduğunu söyledi.
Goncagül Keskinler de dayısına ait fıstık bahçesinde çalıştığını, kazandığı parayla okul ihtiyaçlarını alacağını kaydetti.

Bir Cevap Yazın