Antibiyotik Direnci Yüzünden 10 Milyon İnsan Ölecek

0
844
Antibiyotik Direnci Yüzünden 10 Milyon İnsan Ölecek
Prof. Dr. Ender Yarsan, 2050 yılına kadar antibiyotik direnci sebebiyle ortaya çıkacak hastalıklardan 10 milyon insanın öleceğini söyledi.

Hayvan sağlığı hizmetlerinde kullanılan antibiyotiklerin insanlara oranla iki fazla olduğunu ve bunların et süt vb. gıda maddeleriyle insanlara bulaştığını söyleyen Ankara Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Ender Yarsan, “İnsanlarda olduğu gibi hayvanlarda da antibiyotiklerin reçetesiz satılmaması gerekiyor. Araştırmalar gösteriyor ki 2050’ye kadar antibiyotik direncinden kaynaklanacak hastalıklardan 10 milyon ölüm yaşanacak” şeklinde konuştu.

Artık dünyanın bunu çok ciddi bir sorun olarak kabul ettiğini ve antibiyotik direnciyle ilgili mücadele edilmesinin yollarını aradıklarını söyleyen Prof. Dr. Yarsan, “Artık ilaçlar etkisiz kalıyor. Çok basit bir soğuk algınlığında bile artık tedaviler yapılamayacak ve ölümlere yol açacak” dedi.

AB ülkelerinde bu duruma bağlı olarak her yıl en az 25 bin insanın hayatını kaybettiğini ve maalesef sayının yıllar geçtikçe daha da artacağını söyleyen Prof. Dr. Yarsan, “Türkiye, Avrupa’da antibiyotik kullanımında birinci sırada. İl bazına baktığımızda Şanlıurfa en fazla antibiyotik kullanan il. Antibiyotiğin hayvan sağlığında kullanımına bakarsak, insanlarda kullanımının neredeyse iki katı. Biz, ilacı hayvanlarda enfeksiyonu önlemek ve verimliliği artırmak için kullanıyoruz. Bu durumda bakteri direnç kazanmışsa et, süt ve diğer ürünlerle bu dirençli mikroorganizma insana geçiyor. ABD, tavuklarda kullanılan ve insana bulaşan bir antibiyotiği yasakladı. Eczaneler artık insanlara reçetesiz antibiyotik veremiyor. Veteriner hekimliklerde de bu karar alınmalı ve uygulanmalı” şeklinde konuştu.

www.webtekno.com

Bir Cevap Yazın