Anzer balının kilosu 680 lira

0
1068
Anzer-balinin-kilosu-680-lira

Anzer balının fiyatı 680, polenin ise 850 lira olarak belirlendi.

 Rize’nin İkizdere ilçesine bağlı Anzer Yaylası’nda üretilen dünyaca ünlü Anzer balı bu yıl 680 liradan satışa sunulacak.

Anzer Balı Kooperatifi Başkanı Şükrü Çatır, 53 Gazeteciler Derneğinde düzenlediği basın toplantısında, geçtiğimiz yıl 800 kilograma yakın Anzer Balı ürettiklerini, bu yıl da rekoltenin bu miktarda olacağını tahmin ettiklerini belirtti.

Bal sağımlarının başladığını ifade eden Çatır, “İlk olarak 500 kilogram bal sağımı yaptık ve tahlile gönderdik. 300 kilogram civarında daha bal bekliyoruz. Bu yıl 800 kilogram bal bekliyoruz ama bin 400 kişi bal almak için müracaat etti. Bu talebe cevap vermemiz zor görünüyor. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da her isteyene az da olsa bal verebilmek için 250 ve 500 gramlık kavanozlarda bal satışı planlıyoruz” dedi

Balın fiyatının geçen yıl 640 lira olduğunu vurgulayan Çatır, “Bu yıl küçük bir astış ile balın kilogramını 680 lira, 820 lira olan polenin fiyatını ise 850 lira olarak belirledik. Bala çok büyük talep var ancak polenin henüz tam kıymeti bilinmediği için talep az, elimizde var. Bal alamayan kişilerin polen almasını tavsiye ediyoruz” diye konuştu.

Balın fiyatının yüksek, miktarının az olmasından dolayı son yıllarda sahte balda artış olduğunu kaydeden Çatır, şöyle devam etti:

“Önüne gelen bal patenti alıyor, bal üretmediği halde bal satıyor. Bakkallarda, merdiven altlarında Anzer balı adı altında sahte ballar satılıyor. Vatandaşlar bunlara çok dikkat etsin. Bu yıl sahte bal oranında artış olacağını düşünüyoruz. Vatandaşlarımız hem sağlıkları hem de ekonomileri ile oynanmasına müsade etmesin.”

Çatır, Anzer balı şatışının sadece kooperatiflerince yapıldığını, bayilerinin olmadığını sözlerine ekledi.

haber46

Bir Cevap Yazın