Araban’da Hububat Rekoltesi Çiftçinin Yüzünü Güldürdü

0
1019
Araban'da Hububat Rekoltesi Çiftçinin Yüzünü Güldürdü ,tarımsal haber,tarım haberleri,tarımsal destek,tarımsal ekonomi,tarımsal gıda,tarımsal kredi,tarımsal kalkınma,tarımsal finans,
Araban'da Hububat Rekoltesi Çiftçinin Yüzünü Güldürdü ,tarımsal haber,tarım haberleri,tarımsal destek,tarımsal ekonomi,tarımsal gıda,tarımsal kredi,tarımsal kalkınma,tarımsal finans,

GAZİANTEP (İHA) – Gaziantep’in Araban Ovası’ndaki 96 bin 500 dönüm buğday, 41 bin 500 dönüm de arpa olmak üzere toplam 138 bin dönüm ekili alanda yılın ilk arpa hasadı başladı.

Araban Ovası’nda yılın ilk hasadı yapılan Ömer Doğan’a ait 40 dönümlük arpa ekili alanı biçmek için Araban Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdür Vekili Zeynel Güneş ve Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü’nde görevli ziraat mühendislerinin kontrolünde giren biçerdöverin kuru tarım yapılan 40 dönümlük arpa ekili alanda yaptıkları yılın ilk hasadında dönüme 500 kilogram arpa alındı.

2013 yılı hububat hasadı için buğday ve arpa ekili alanlara biçerdöverler girerken, bir yıllık emeğinin karşılığını almak için Araban Ovası’nda ilk olarak tarlasına biçerdöver giren çiftçi Ömer Doğan, “Geçen yıl bahar mevsiminde yağış azlığı nedeniyle aynı arazide dönüme iki yüz kilogram arpa almıştım. Bu yıl bahar mevsiminde bol yağmur yağışları nedeniyle dönüme 500 kilogram arpa aldım mutluyum” diye sevincini dile getirdi.

Doğan, “Çok şükür uzun yıllardan beri kuru tarım yaptığım bu arazimde böyle bol verim almamıştım. Kuru tarım yapılan arazide dönüme 500 kilogram verim aldığıma göre, henüz hasadına başlanmayan sulu tarım yapılan arazilerde de yaklaşık 600-650 kilogram buğday ve arpa alınır. Araban Ovası’nda geçmiş yıllardaki hasat döneminde böylesine bol hasat dönemi geçirmemiştik. Bahar mevsiminde gerçekleşen bol yağmur yağışı, Araban Ovası’nda yetişen Türkiye’nin en kaliteli buğday ve arpasında kaliteyi daha da yükseltti ve Arabanlı çiftçiler olarak bu yıl bahar mevsimindeki bol yağışların kalite ve rekolteyi geçmiş yıllara oranla iki katına çıkardı. Uzun yıllardan beri gülmeyen yüzümüz yüksek rekolteyle güldü. Buğday ve arpa için bu yıl iyi bir fiyat açıklanırsa Arabanlı çiftçiler olarak daha da mutlu olacağız” dedi.

2013 yılının ilk arpa hasadını arazide takip eden Araban Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Vekili Zeynel Güneş ise, “Araban Ovası’ndaki kuru tarım yapılan bölgelerde 2013 yılının hasadına başlandı. Her yıl olduğu gibi bu yılda hububat ekili alanlarda yılın ilk hasadına kuru tarım yapılan bölgelerdeki arpa ekili alanlarda başladık. Kuru tarım yapılan bölgelerde hasadını yaptığımız arpa da bu yıl dönüme yaklaşık 500 kilogram arpa verimi alıyor üreticilerimiz. Geçen yıllara oranla bu yıl kuru tarım yapılan arazilerde dönüme yaklaşık 500 kilogram arpa rekoltesi yüksek bir rekolte. Önümüzdeki günlerde sulu tarım yapılan bölgelerde de hasadına başlayacağımız buğday ve arpa ekili alanlarda yaklaşık ortalama olarak dönüme 600-650 kilogram verim bekliyoruz. Bu yıl Arabanlı üreticilerimizin verim yönünden yüzleri gülecek” diye konuştu.

haber724

Bir Cevap Yazın