Aralıkta Erik Ağaçları Meyve Verdi

0
908
Aralıkta Erik Ağaçları Meyve Verdi

Mersin’in Silifke ilçesinde hava sıcaklığının mevsim normalleri üzerinde sıcak gitmesinden dolayı, erik ağaçları meyve verdi.

Silifke Erik Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Göktaş’ın ilçe merkezindeki erik ağaçlarında meyve veren yaklaşık 4 kilo erik toplandı. Örtü altında mart ayında, açık alanda ise nisan ayında hasadı yapılan eriğin ilk defa aralık ayında meyve vermesi ise vatandaşları şaşırttı.

Birlik Başkanı Göktaş yaptığı açıklamada, ilk defa böyle bir olayla karşı karşıya kaldıklarını kaydetti.

Bu mevsimde meyve veren erik ağaçlarının Nisan ayında yeniden meyve vermeyeceği endişesini taşıdıklarını ifade eden Göktaş, şunları söyledi:

“Her yıl açık alanda turfanda eriğimiz Nisan ayında, örtü altında Mart ayı içinde çıkarıyoruz. Bu yıl ilk defa Aralık ayının ortasında erikler çıktı. Bunun sebebi iklim şartları. Yaklaşık iki aydır sıcaklığın mevsim normalleri üzerinde seyretmesi. Yağan yağmurun ardından da erik ağaçları çiçek açıp meyve verdi. Çok fazla olmasa da bu meyve veren ağaçlar tekrar nisan ayında eriğin tekrar çıkmayacağı endişesinden dolayı çıkan bu eriğe sevinelim mi üzülelim mi bilemiyorum.”

Bir Cevap Yazın