Arıcılar 2013 yılından umutlu!

0
845
Arıcılar 2013 yılından umutlu!

Türkiye’nin en önemli Arı ve bal üretim merkezlerinin başında gelen Aydın’da havaların ısınması ve birçok bitki ve ağacın çiçek açması ile bal arıları çiçeklerle buluştu.

Bu yıl yağışların güzel olduğunu ve 2013 bal üretim sezonundan umutlu olduklarını belirten Aydın Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Zeki Altın, “Allaha şükürler olsun ki, bu sene yağışlar güzel oldu. Eski yıllara nazaran kışı ılıman geçirdik. Bütün bunlar, arıcılığımız için olumlu sonuçlar doğuracaktır. Arılarımız kovanlarda çoğalmaya başladı. Özen gösteren arıcılarımız, arı satışlarına başladı. Özellikle ana arı yetiştiriciliği yapan işletmeler, bizden canlı arı talep etmekteler. Bu yıl, ilimizde canlı arı piyasasının arıcının yüzünü güldürecek şekilde gelişmesini bekliyoruz” diyerek, arı çıtasının 30 TL civarında olduğunu belirtti.

Yaşamları sırlarla dolu olan arıların yaşam şekli ve koloni oluşturmalarını bakarak, mevsimin ve baharın nasıl olacağı konusunda öngörüde bulunabildiklerini kaydeden Aydın Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Zeki Altın, “Arılar hisleri güçlü yaratıklardır. Mevsim kurak gideceğinde nüfus planlamasına gider. Şu andaki gözlemlerimize göre sezon çok iyi geçecek. Aydın’da havaların ısınması ile birlikte arılar çalışmaya başladı. Malum bu yıl yağışlar da güzel oldu. 2013 yılının bol üretimli güzel bir yıl olmasını bekliyoruz” dedi.

“ÖLÜM OLAYI YAŞANAN KOLONİLERDEN NUMUNE BEKLİYORUZ”

Aydın’ın batı kemsinde bazı kolonilerde arı ölümü yaşandığı yolunda ihbar aldıklarını ve bu duyumu alır almaz, ilgili kurumlarla irtibata geçtiklerini belirten Birlik Başkanı Zeki Altın, “İhbarı alır almaz tüm arıcılarımıza toplu SMS gönderdik. Kolonisinde arı telefi olan arıcılarımızın bu arılardan birliğimize numune getirmesini istiyoruz. Bu numuneler üzerinde inceleme yapılarak gerekli müdahale yapılacaktır” dedi

haber365

Bir Cevap Yazın