Arıcılar için konaklama noktaları belirlendi

0
795
Arıcılar için konaklama noktaları belirlendi

Muğla’da gezginci arıcılar için konaklama noktaları belirlendi.

Muğla’da gezginci arıcılar için  11 bin 500 arı konaklama noktası tespit edilerek, koordinatları, arazi mülkiyet durumu, mevcut kullanıcısı ve konaklama kapasitesi belirlenerek web tabanlı sistemde haritalandırıldı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından yürütülen “Muğla İli Arı Konaklama Noktalarının Sayılaştırılması Projesi” kapsamında Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği ve Orman İşletme Müdürlüğünün ortak yürüttüğü proje ile kentteki arıcı konaklama noktaları belirlendi.

Muğla Valisi Amir Çiçek, tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, projenin hem Muğla hem de Türkiye için güzel bir örnek olduğunu söyledi.

Muğla’nın çam balı üretiminde önemli yere sahip olduğunu belirten Çiçek, projeyle sadece Muğla’ya değil tüm Türkiye’ye katkıda bulunduklarını ifade etti. Konaklama sorununu çözecek önemli bir proje hayata geçirildiğine değinen Çiçek, “Projenin sürdürülebilir olması için ilgili kurumlar ortak akıl yürüterek ve istişare yaparak çalışmalarına devam etmeli. Tespit edilen konaklama yerlerinin korunması için işbirliği yapılması olmazsa olmaz” dedi.

11 bin 500 nokta belirlendi

Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Yardımcısı ve Proje Sorumlusu Enver Aydın da proje kapsamında Muğla genelinde mevcut arı konaklama noktaları ile konaklamaya uygun olan ancak bugüne kadar hiç kullanılmayan arı konaklama noktalarını tespit ettiklerini söyledi.

Aydın, arı konaklama noktaları ile ilgili sorunların ortadan kaldırılması için Güney Ege Kalkınma Ajansı’nın desteği, Muğla Orman Bölge Müdürlüğü ve Muğla Arıcılar Birliği ortaklığı ile 2013 yılında proje çalışmalarına başladıklarını anlattı.

Muğla genelinde 11 bin 500 arı konaklama noktasını arazide tek tek gezdiklerine işaret eden Aydın, “Bu kapsamda bu alanların koordinatları, arazi mülkiyet durumu, mevcut kullanıcısı ve konaklama kapasitesi gibi bilgileri çıkarılarak arikonaklama.org ulaşım adresi ile oluşturduğumuz web tabanlı sistemde haritalandırdık” diye konuştu.

Aydın, daha önce 1 milyon 800 bin olan Muğla geneli konaklama kapasitesinin 2 milyon 550 bin kovan kapasitesine ulaştığını belirtti.

Kaynak: http://www.dunya.com/

Bir Cevap Yazın