Arıcıların yeni rotası Güneydoğu

0
986
Arıcıların yeni rotası Güneydoğu

Güneydoğu’da şimdiye kadar güvenlik sebebiyle birçok yaylaya gidemeyen Türkiye’nin dört bir yanındaki arıcılar, çözüm süreciyle yeni bölgeler keşfetmeye hazırlanıyor.

Önceki yıllarda güvenli olmadığı gerekçesiyle ya güvenlik güçlerinin izin vermediği ya da risk sebebiyle tercih edilmeyen bakir alanları keşfetmek isteyen arıcılar, sağlanan huzur ortamında bölgeye gelmek için başvuruda bulunmaya başladı.

Bölgede “milli servet” diye nitelendirilen potansiyelin değerlendirilmesiyle bal verimi ve arıcıların sayısında ciddi oranda artış bekleniyor.
Arıcılık faaliyetlerinin ve bal veriminin artmasıyla genç neslin arı yetiştiriciliğini tercih edeceği dolayısıyla da arıcılıkla iştigal edenlerin sayısının yükseleceği belirtiliyor.

Diyarbakır Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mustafa Erkan Atalar, ilkbaharın gelmesiyle arıcılık faaliyetlerinin hız kazandığını, yaylaların tekrar
kullanılır hale gelmesiyle de bölgeyi tercih eden arı yetiştiricilerinin sayısının artacağını söyledi.

“Arıcılık bölgede gelişecek” diyen Atalar, arıcıların bölgeye gelmek için yoğun başvurusunun olduğunu belirtti.

Atalar, arıcıların konaklama şartlarının düzenlenmesiyle ilgili her türlü tedbiri aldıklarını ifade etti.

Diyarbakır Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Fahri Saylak da, merkez birliğin Doğu ve Güneydoğu sorumlusu olarak, çözüm sürecinde arıcılığın bölgede
gelişeceğine inandıklarını söyledi.

Artık çocuklarıyla birlikte yaylalara daha tereddütsüz ve güvenle gideceklerini ifade eden Saylak, kendi yörelerinde istihdam yaratacak olmanın mutluluğunu ve heyecanını yaşadıklarını belirtti.

haber365

Bir Cevap Yazın