Arıcılık Tarım Sigortası kapsamında

0
977
Aricilik-Tarim-Sigortasi-kapsaminda

2014 yılına ait Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) tarafından kapsama alınacak riskler, ürünler ve prim destek oranları açıklandı.

Buna göre, sigorta priminin yüzde 50’si oranında prim desteği TARSİM’e bütçeden aktarılacak. Devlet pirim desteği oranı; tüm risklerde yüzde 50 uygulanacak, sadece açık alanda yetiştirilen meyvelerde çiçeklenme dönemi dolayısı ile sigorta paketindeki diğer riskler hariç sadece don riskinde üçte bir oranında çiftçi tarafından, üçte iki oranında devlet pirim desteği olarak karşılanacaktır. Risk incelemesi sonucu TARSİM tarafından uygun görülmeyen ürün, işletme, tesis ve riskler sigorta edilmeyecek.

Bakanlar Kurulu tarafından devlet destekli tarım sigortalarına yönelik alınan karara göre 2014 yılında arıcılık da sigorta kapsamına girdi. Üreticiler artık arı kovanlarını sigorta ettirebilecek ve primin yarısını devlet karşılayacak. Karara göre, Arıcılık Kayıt Sistemine kayıtlı olan aktif (arılı) ve plakalı kovanlar için fırtına, hortum, yangın, heyelan, deprem, taşıt çarpması, nakliye, sel ve su baskını riskleri sigorta kapsamına alındı. Vahşi hayvanların kovanlara vereceği zararlar ise şimdilik sigorta kapsamı dışında tutuldu.

euronewstr

Bir Cevap Yazın