Arılar alarm veriyor

0
1116

ABD’deki yaban arılarının dört türünün popülasyonunun son birkaç on yılda yüzde 96 oranında azaldığı bildirildi.

Illinois Ünviversitesinde böcekbilimci Sydney Cameron, ABD’deki sekiz yaban arısı türünün değişen dağılımı, genetik çeşitliliği ve hastalık sebepleri konusunda üç yıllık kapsamlı bir araştırma yürüttü. 

Guardian’ın haberine göre, arı popülasyonlarının müze kayıtlarıyla yapılan karşılaştırmada, dört türün (Bombus occidentalis, B pensylvanicus, B affinis ve B terricola) popülasyonunun yüzde 96 oranında azaldığı, sadece son 20 yılda bu türlerin coğrafi alanlarının yüzde 23 ila 87 oranında düştüğü belirlendi.

Cameron’ın ekibi, arıların popülasyonu azalan bu türlerinin, Nosema bombi adlı bir patojenden etkilendiğini ve popülasyonu azalmayan diğer dört türe göre genetik çeşitliliğinin daha az olduğunu belirledi.

Bu bulgular dünyanın diğer yerlerindeki benzeri araştırmalarla uyuşuyor. İngiltere’deki Ekoloji ve Hidroloji Merkezi, yaban arılarının İngiltere’deki 25 türünden üçünün ortadan yok olduğunu, kalan yarısının da 1970’lerden beri ciddi azalma gösterdiğini saptamıştı.

Arı popülasyonu, bitkilerin döllenmesi açısından büyük önem taşıyor. Yediklerimizin üçte birinin arıların sağladığı tozlaşmayla sağlandığı tahmin ediliyor.

Dünyadaki ticari bitkilerin (meyve, sebze, kahve, soya ve pamuk gibi) yüzde 90’ının arıların sağladığı tozlaşmaya bağımlı olduğu belirtiliyor.

Haber Kaynağı: Zaman Gazetesi – www.zaman.com.tr

Bir Cevap Yazın