Arılar ve kovandaki ballar sigortalanabilecek

0
1131

bal arısıSakarya Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Ör, yetiştiricilerin arılarını ve kovanlardaki ballarını doğal afetlere karşı sigortalayabileceğini söyledi.

Mustafa Ör, yaptığı açıklamada, Ziraat Bankası ile yapılan anlaşma çerçevesinde, yetiştiricilerin arılarını sigortalayabileceğini ifade etti. Sakarya’nın, arı yetiştiriciliğinde önemli bir yere sahip olduğunu kaydeden Ör, ilde bin 200 arıcının bulunduğunu belirtti.

Birliğe üye 867 arıcının olduğunu anlatan Ör, “Bu sayı giderek yükseliyor. Yıllık ortalama 570 ton bal üretiliyor. Bölgede arıcılarımız kestane, orman gülü, ıhlamur, akasya ve yayla balı üretiyor.” dedi.

Türkiye Arıcılar Birliği ve Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü ile yapılan anlaşma kapsamında yetiştiricilerin bundan böyle arılarını ve ballarını sigortalatabileceğini bildiren Ör, şöyle konuştu: “Artık arılar sigorta yapılabiliyor. Yangın ve sel gibi doğal afetlere karşı arılar ve kovanlardaki ballar sigortalanacak. Sebepsiz arı ölümleri sigorta kapsamında olmayacak.”

Yetiştiricilerin, anlaşma çerçevesinde kredi kullanabileceğini söyleyen Ör, “7 yıllık yatırım kredisi olan arıcılarımız, 24 ay sonra ödenmek üzere kredi kullanabilecek. Ayrıca, kredi kartı alabilecek.” diye konuştu.(Cihan)

Bir Cevap Yazın