Arılı Kovan Destekleme Başvuruları Başladı

0
977
Karadenizli arıcılar göç yolunda
Karadenizli arıcılar göç yolunda

Samsun Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kadir Güven, 2013 yılı arı kovanı destekleme müracaatlarının 03 Haziran 2013 tarihinde başladığını ve 20 Temmuz 2013’te sona ereceğini belirtti.

Desteklemelerden faydalanmak isteyen birlik ve üretici örgüt üyesi arıcıların vakit kaybetmeden işlemlerini yaptırmasını isteyen İl Müdürü Kadir Güven, “Arıcılık Kayıt Sistemi’ne (AKS) kayıtlı, en az 30 en fazla bin adet arılı kovana sahip yetiştirici/üretici birlik üyesi vatandaşımıza kovan başına bu yıl 8 TL destekleme ödemesi yapılacaktır” dedi.

Desteklemelerden faydalanabilmesi için arıcıların bulunduğu il veya ilçenin tarım müdürlüklerine müracaat etmesi gerektiğini belirten Kadir Güven, “Müracaat sırasında dilekçe ile birlikte arıcının il/ilçe dışında müracaat ediyor ise arı konaklama belgesi ve veteriner sağlık raporu isteniyor. İl/ilçe müdürlükleri, destekleme talebinde bulunan üreticilerin işletmelerini 04 Ekim 2013 tarihine kadar arılıkta inceleyerek arılık ve arılı kovan tespit tutanağını düzenler. Dilekçede beyan edilen arılı kovan sayısını geçmemek üzere, arılıkta yapılan tespitteki kovan sayısı üzerinden değerlendirme yapılır. Bağlı bulunduğu il dışında başvuruda bulunan gezginci arıcılar için son tespit tarihi ise 6 Eylül 2013’tür. İl/ilçe müdürlükleri gezginci arıcının desteklemeye konu olan belgelerini (dilekçe, arılık ve arılı kovan tespit tutanağı, arı konaklama belgesi ve yurt içi hayvan hareketlerine mahsus veteriner sağlık raporu) asılları veya onaylı suretlerini üreticinin işletmesinin kayıtlı olduğu i/ilçe müdürlüğüne 20 Eylül 2013 tarihine kadar gönderir” diye konuştu.

Geçen yıl Samsun’da 353 arıcıya 46 bin 105 kayıtlı kovan karşılığında 368 bin 840 TL destekleme ödemesi yapıldığını belirten Kadir Güven, arıcılığın sadece bal üretimi olarak görülmemesi ve özellikle tarımın vazgeçilmezi olan arıcılığa daha fazla destek verilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

haber365

Bir Cevap Yazın