Arka Arkaya Üç Yıl Aynı Ürün Yetiştirene Devlet Destek Sağlamayacak

0
6289
Üç Yıl Arka Arkaya Aynı Ürünü Yetiştirene Devlet Destek Sağlamayacak
Üç Yıl Arka Arkaya Aynı Ürünü Yetiştirene Devlet Destek Sağlamayacak

İbrahim OSMANİYE Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Sağlam, bir parsele aynı tek yıllık bitkinin arka arkaya üç kez ekilmesi durumunda, üçüncü üretim için devlet desteklemelerinin yapılmayacağını söyledi.

Desteklemelerden yararlanmada getirilen şartlar hakkında bilgi veren Müdür Sağlam, tarım ürünlerinin yeterli, kaliteli ve uygun maliyetlerde üretimi, tarım yapılan arazinin, çiftçilerin, çevrenin ve doğal tarım kaynaklarının korunması ile sürdürülebilir tarımın devam ettirilmesi, geliştirilecek sistem ve uygulamalarla mümkün olduğunu söyledi.

İbrahim Sağlam, 2017 üretim yılından başlamak üzere, örtü altı üretimler ve çeltik hariç olmak üzere bir parsele aynı tek yıllık bitki arka arkaya üç kez ekilirse, üçüncü üretim için bu destekleme ödemeleri yapılmaz hükmü ile; sağlıklı ve besin kalitesi yüksek ürün elde etmek, doğaya zarar vermemek şartıyla, kimyasal maddelerin zararlarının insan, çevre ve hayvanlar üzerinde oluşturduğu zararlı etkilerden korumak, üretim masraflarını düşürmek amacıyla desteklemelerden yararlanmada gerekli şartı getirilmiştir.

2017 üretim yılından itibaren geçerli olması, üreticinin alışkanlıklarından kolay vazgeçememesi ve 2. üretim sezonunun da sona ermesi gibi nedenlerle uygulamasının zor olacağını söyleyerek Bitkisel Üretime Destekleme Ödemesi Yapılmasına Dair Tebliğde, Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ ile münavebe süresinin başlangıcı 2018 üretim yılı olarak değiştirilmiştir.” diye belirtti.

Müdür İbrahim Sağlam, 2019 üretim yılı ekilişlerinin de başladığı dikkate alınarak ayrıntıları verilen desteklemelerden yararlanmada getirilen yeni şartların uygulanması gerekmekte olduğunu  belirterek sözünü bitirdi.

Bir Cevap Yazın