Artan maliyetler can yakıyor: Süt üreticileri ineklerini satmaya başladı

0
5341
Artan maliyetler can yakıyor: Süt üreticileri ineklerini satmaya başladı
Artan maliyetler can yakıyor: Süt üreticileri ineklerini satmaya başladı

Bursa’nın Yenişehir ilçesinde, artan maliyetler nedeniyle beklediği kazancı elde edemeyen süt üreticileri, ineklerini kasaplara satmaya başladı. 2018 yılı ocak ayında 290 ton günlük süt üretilen ilçede, hayvan sayısı ve üretilen süt miktarı hızla azalıp 142 tona kadar geriledi.

Yem fiyatları artarken süt fiyatlarının gerilediğini belirten Yenişehir-İznik Süt Üreticileri Birliği Başkanı Nazif Tuna, üreticilerin hayvanlarını kasaplara sattığını söyledi.

Tuna, süt ineği varlığının azaldığına, süt üretiminin de hızla gerilediğine dikkat çekti. 1 litre süt gelirinin 1,5 kilo hayvan yemi fiyatına eşit olması gerektiğini vurgulayan Tuna, bu oranın bozulduğunu dile getirdi.

‘Bu kazançlarla üretim yapılamaz’

Üreticinin 1 litre sütten elde ettiği gelirle ancak 750 gram hayvan yemi alınabildiğine ifade eden Tuna şunları söyledi: “Süt geliri ile hayvan yemi fiyatları arasındaki denge iyice altüst oldu. Süt ineklerini kasaplara vermekten başka çözüm yolu kalmadı. Bu olumsuz gidiş süt üreticilerimizin çaresizliğini ortaya seriyor.”

Ülke genelindeki süt fiyatlarının Ulusal Süt Konseyi tarafından belirlendiğini dile getiren birlik başkanı, üreticinin eline bugünlerde litre başına 1.80 ile 1.92 TL arasında kazanç geçtiğini ve bu kazançla süt üretiminin sürdürülmesinin mümkün olmadığının altını çizdi.

Bir Cevap Yazın