Artvin İsyanda!

0
806
page_artvinde-61-avukat-ve-760-davaciyla-turkiyenin-en-buyuk-cevre-davasi-aciliyor_451870309

Artvinliler, Cengiz Holding’in yapmak istediği altın madenine karşı mücadele ediyor
24 yıldan bu yana Artvin Cerattepe’de çevreyi tehdit eden maden faaliyetlerine karşı mücadele yarın (10 Temmuz) Türkiye’nin en geniş katılımlı çevre davasının açılmasıyla devam edecek. Sabah saat 09.00’da, Artvin Adliyesi’nde buluşacak avukatlar, Türkiye Barolar Birliği ve TMMOB’nin desteklediği, 61 avukat tarafından hazırlanan, 760’ın üzerinde davacısı bulunan, 100 sayfanın üzerindeki dava dosyasını Rize İdare Mahkemesi’ne gönderilmek üzere teslim edecek.

‘Yargı denetimine fırsat tanınsın’

2013 yılında Cengiz Holding’in almış olduğu ÇED olumlu kararı, Rize İdare Mahkemesi tarafından eksiklikler gerekçe gösterilerek iptal edilmişti. Bunun üzerine şirket bir genelgeye dayanarak, iptal edilen ÇED raporu yerine eksiklikleri ortadan kaldırdığını öne süren yeni bir rapor hazırlattı. Yeni raporunu doğrudan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunan şirket, böylece ÇED olumlu kararı aldı. Bu kararla birlikte, Rize İdare Mahkemesi’nin iptal kararı etkisiz hale gelirken, ÇED olumlu kararı da herhangi bir hukuki merci tarafından denetlenmeden doğrudan Bakanlık’tan onay almış oldu.

Yarın Artvinliler bu karara itiraz haklarını kullanacak. Dava dosyasında eksikliği tamamlandığı öne sürülen şirket raporunun yargı denetiminden geçmesini ve yargının bu denetimi yapabilmesi için de fırsat tanınmasını isteyecek.

kaynak:T24

Bir Cevap Yazın