Artvin’de Seracılık Hızla Yayılıyor

0
1466

Yaşam Seviyelerinin Yükseltilmesi Projesinde 2010 Yılı Uygulama Köyü Olarak Seçilen Seyitler Köyünde Toplam 7 Adet Sera Kurulumu Gerçekleştirildiği Bildirildi.

Dokap tarım projesi kapsamında Tarım İl Müdürlüğünce yürütülen küçük ölçekli çiftçilerin yaşam seviyelerinin yükseltilmesi projesinde 2010 yılı uygulama köyü olarak seçilen Seyitler Köyünde toplam 7 adet sera kurulumu gerçekleştirildiği bildirildi. 

Tarım İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada, proje kapsamında 2009 yılında malzemesi alınarak 2010 yılı nisan ayında kurulumu gerçekleştirilen 180 metrekarelik seralarda, iklim şartlarına uygun ürünlerin yetiştirildiği belirtildi.

Pilot uygulama köyü olarak seçilen Seyitler köyünde, 2010 yılı ikinci ürün hasadının başladığı ifade edilen açıklamada, ‘Artvin ilinin genel anlamda ülke coğrafyasına göre mikro klima özelliği göstermektedir. Bundan dolayı da başta Yusufeli İlçesi Çoruh Havzası olmak üzere birçok yöresinde erken ilkbaharda turfanda sebze olarak domates ve hıyar, kış aylarında ise marul, yeşil soğan, maydanoz, ıspanak ve roka gibi yeşillik bitkilerinin ısıtılmayan sera şartlarında ekonomik anlamda üretilecek. Üreticilerin birim alandan yüksek kazanç sağlayacaklardır’ denildi.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı – www.aa.com.tr

Bir Cevap Yazın