”Aşırı yağışlar ve don nedeniyle çiftçimizi zor bir yıl beklemektedir”

0
1206

DoğaTURGUTLU (A.A) – Turgutlu Ziraat Odası Başkanı Binali Yıldırım, aşırı yağışların ve don olayları nedeniyle meyve bahçeleri ve bağlarda büyük ölçüde hasar oluştuğunu, pamuk ve mısırda da ekimin gecikmesiyle rekolte kaybı ihtimalinin ortaya çıktığını belirterek, çiftçiyi zor bir yılın beklediğini söyledi.

Şenol, gazetecilere yaptığı açıklamada, başta erik olamak üzere meyve bahçelerinde, çiçeklenme döneminde meydana gelen aşırı yağışların büyük ölçüde zarara yol açtığını kaydetti.

Meyve ağaçlarının çiçeklenme döneminde hem dona hem de aşırı yağışlara maruz kaldığını ve bunun sonucunda ağaçların meyve tutmadığını belirten Şenol, ”Meyve ağaçlarımız çiçeklenme döneminde soğuğa maruz kalmış ve tutmuş gibi görünen meyveler daha sonra döküldü. Ayrıca, bu dönemde yağan yoğun yağmur yetersiz döllenmeye yol açtı” dedi.

 

-”BAĞLARDAKİ HASAR YÜZDE 80’LERİ BULDU”-

Şenol, don olayının bölgede en büyük zararı bağlara verdiğini ifade ederek, bazı kesimlerdeki bağlarda don nedeniyle hasar oranının yüzde 80’leri bulduğunu kaydetti.

Geçen yıl da don olayının yaşandığı bölgede bu yıl ki hasarın çok daha büyük olmasını tahmin edildiğini savunan Şenol, şunları söyledi:

”Turgutlu Ovası Arpalık mevkisi, Sarıbey, Musulcalı ve Derbent ovaları ile Gediz Nehri kenarındaki bağlar, dondan yüzde 80’lere varan oranda zarar görmüştür. Bu yıl ki don, önceki yıldan daha fazla zarara yol açacaktır. Geçen yıl mart sonu, nisan başı civarında yaşanan don zararını, bağlarımız belli bir oranda telafi etmişti, fakat bu yıl yaşanan don olayı diğer yıllardan farklı. İklimde yaşanan değişiklikler nedeniyle bağların uyanması çok geç kalmıştır. Bölgedeki bağlar normalde 18-20 Mayıs arasında çiçeğe girmesine rağmen bu yıl soğuktan zarar gören sürgünlerde hiçbir uyanma belirtisi görülmemektedir. İlçemizde üzüm rekoltesinin bu yıl çok düşük olacağı kanaatindeyiz.”

Havaların aşırı yağışlı olmasının pamuk ve mısırda da geciken ekim nedeniyle verim kaybına yol açmasının beklendiğini dile getiren Şenol, ”Tüm bu verilerle aşırı yağışlar ve don nedeniyle çiftçimizi zor bir yıl beklemektedir” dedi.

Bir Cevap Yazın