Aşırı yağışların vurduğu şeftalide yüzde 30 rekolte düşüşü bekleniyor

0
979

Bursa Ziraat Odası Ahmet DoğanSon günlerde gözlemlenen aşırı yağışların şeftali bahçelerini tehdit ettiğine dikkati çeken Bursa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Doğan, “Yıllık 140 bin ile 170 bin ton arasında olan Şeftali rekoltesinde aşırı yağışlar sebebiyle yüzde 30’a varan düşmeler kapımızda.” dedi.

Son günlerde mevsim normallerinin dışında gözlemlenen yağışların taban su seviyesini yükselttiğini, şeftali ağacı köklerinin de bu sebeple kuruduğunu anlatan Ahmet Doğan, şunları söyledi: “Mevsim normallerinin çok üzerindeki yağışlar sebebiyle yer yer yüzde 30’a yakın rekolte düşüşleri bekliyoruz. Tarım bakanlığımızdan konuya duyarlı bir şeklide yaklaşmasını ve şeftali üreticilerinin kredi borçlarında ertelemeye gitmesinin bekliyoruz.”

Bursa’nın geniş bir zirai üretim desenine sahip olduğunu aktaran Doğan, “Hiç şüphesiz ki Bursa deyince akla şeftali gelmekte. Son yıllarda yapılan çalışmalarla birlikte şeftalinin yanına ‘deveci’ cinsi armudu ve ‘Bursa Siyah İnciri’ni de ekleyebildik. Ancak şu günlerde şeftalimiz yoğun yağışlardan ötürü ciddi bir tehditle karşı karşıya. Yoğun yağışlar yüzünde su altında kalan ağaç kökleri hava alamadığı için boğuluyor kuruyor. Son yağışlardan özellikle Samanlı, Vakıf, Arabayatağı, İsmetiye ve Demirtaş bölgelerindeki şeftali üreticilerimiz etkilendi. Şeftali üreticimize destek sağlanmazsa her sezonda azalan şeftali dikim alanları çok daha hızlı bir şekilde azalacak. Bizim beklentimiz şeftali üreticilerinin yüzde 30’u bulan kayıplarının telafisi ve şeftali üretimine devam etmelerini sağlamak için devletimizin destekleme ve borç erteleme yoluyla çiftçimize destek olmasıdır.” şeklinde konuştu.(CİHAN)

Bir Cevap Yazın