Asmalardaki Uç Kuruması ‘Sup Flowmeter’ İle Engellenecek

0
813
Asmalardaki Uç Kuruması ‘Sup Flowmeter’ İle Engellenecek

MANİSA Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, bağda denemeye aldığı asmanın iletim demetlerinden geçen sıvı miktarını ölçen “Sup Flowmeter” cihazı ile bağlarda meydana gelen uç kurumasının önüne geçilmesinin planlandığı bildirildi.

Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü bünyesinde denenen 50 bin TL’lik cihazdan alınan verilerin, üreticilere aktarılarak, bağlarda yaşanan verim kaybının önüne geçilmesinin hedeflendiği belirtildi. İki iğnesi bitkinin gövdesine monte edilen cihazın, bitkinin iletim demetlerinden geçen su, gübreleme ve yük miktarının ilişkisini hesaplayarak, uygun verilerin üreticilere aktarılmasını sağlayacağı vurgulandı.

Advertisement

Sup Flowmeter ile bilgi veren Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Akay Ünal, cihazı 50 bin TL’lik bütçe ile Avrupa’dan ithal ettiklerini söyledi. Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü olarak birçok faaliyeti yürüttüklerini belirten Ünal, “Kamuya destek olan Avrupa Birliği, TÜBİTAK, kalkınma ajansları gibi bir çok yerde projelerimiz var. Bu kapsamda uluslararası literatürde kabul gören teknolojik cihazlar kullanmak zorunda kalıyoruz. ‘Sup Flowmeter’ dediğimiz, iki iğneden oluşan bu cihazda bulunanlardan biri. Bu cihazdaki iğneleri bitkiye belirli aralıklarla monte ediyoruz. Böylece cihaz aracılığı ile iletim demetlerinden geçen sıvı miktarına göre yaptığımız uygulamaların farklarını takip ediyoruz. İletim demetlerinden geçen sıvı miktarı bizim yaptığımız uygulamalar hakkında bilgi veriyor. Hemen yanındaki kutucukta aldığımız veriler muhafaza ediliyor. İstediğimiz aralıklarda geçen sıvı miktarı uygulamaları bu kutuda depolanıyor. Elde edilen sonuçları hem Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkililerine hem de üreticilerimize aktaracağız. Böylece üreticilerimizin verim kaybının önüne geçerek, daha fazla gelir elde etmesi için çalışmalara devam edeceğiz” dedi.

(DHA) Gıda Tarım

Bir Cevap Yazın