Ateş yakarak meyveleri donmaktan koruyorlar

0
821
Ateş yakarak meyveleri donmaktan koruyorlar

Konya’nın Akşehir ilçesinde çiftçiler, gece saatlerinde meyve bahçelerine yaktıkları ateşlerle dumandan bulut oluşturuyor. Böylece soğuk hava kütlesinin meyve ağaçlarına ulaşması engellenmeye çalışılıyor.

Nisan ayında yağan kar sebebiyle Sultan Dağları’yla Akşehir Gölü arasında kalan geniş ovada çiftçiler, meyve ağaçlarını dondan korumak için 24 saat mesai yapıyor. Gündüz traktör römorklarına doldurulan saman balyaları, kiraz bahçelerine dağıtılıyor. Akşam ise hava sıcaklığının eski derecelere düşmesiyle bütün çiftçiler ovaya dağılarak, balyaları ateşliyor. Bütün ovada yakılan balyalardan çıkan dumanlar bulut oluşturuyor. Bu bulut sayesinde soğuk hava kütlesinin meyve ağaçlarına ulaşması engellenmeye çalışılıyor. Bu işlem, kiraz ve erik ağaçlarının tomurcuk ve çiçek açtığı dönemde sıcaklığın eksi derecelere düşmesi sebebiyle yapılıyor.

Atakent mahallesinde ikamet eden Mehmet Bal, meyve bahçelerinde yaptıkları dondan korunma işlemini, en son birkaç yıl önce uyguladıklarını kaydetti. Bu yıl nisan ayında yağan kar sebebiyle meyve ağalarının donma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirten Bal, “Meyveleri don olayından korumak için değişik yöntemler var ama bizim için maliyeti en düşük olanı, yaptığımız yöntemdir. Bu uygulama ile daha önceki yıllarda meyvelerimizi dondan koruyabildik ama bizim yaptığımız bir önlem almaktır, gerisi Allah’ın takdiridir.” şeklinde konuştu.

Kaynak: tarimpusulasi.com

Bir Cevap Yazın