Atık Kağıtlar Gübre Olacak

0
1277

Geri DönüşümMalatya’nın Doğanşehir ilçesine bağlı Erkenek beldesinde öğrenciler, atık kağıtların organik gübre yapımında kullanılabileceğini ortaya koydu.

Erkenek Hürriyet İlköğretim Okulu öğrencilerinden Şahin Yılmaz ve Ömer Mercanoğlu, hazırladıkları proje ile “Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Bölge Yarışması”na katıldı.
Proje hakkında bilgi veren projenin danışmanı ve okulun teknoloji ve tasarım öğretmeni Halil Bayram, “Atık Kağıtların Organik Gübre Yapımında Kullanılabilirliği” adını verdikleri proje ile ilgili olarak öğrencilerin uzunca bir araştırma ve deney süreci yaşadığını söyledi.
Bayram, atık kağıtların değerlendirilmesi anlamında faydalı olabileceğini ifade ettiği proje ile ilgili şu bilgiyi verdi:
“Bu projede 50 litrelik bir kova alınarak yarıdan aşağıya ve tabanına matkapla delikler açıldı. Kova yarıya kadar toprağa gömüldü. İçerisine atık kağıtlar küçük parçalara bölünerek konuldu. Sebze, meyve, yemek atıkları konuldu. Kovanın kapağı kapatıldı. Beş gün arayla kapak açılık kova karıştırıldı. 25 gün sonra kompost oluşmuş oldu.”
Bayram, proje ile TÜBİTAK’ın bölge yarışmasına katıldıklarını belirterek, Malatya Valiliği’nin düzenlediği “Bu Benim Eserim” adlı proje yarışmasında da Doğanşehir’i temsil edeceğini dile getirdi.
(AA)

Bir Cevap Yazın