Av Yasağı Balık Fiyatlarını Etkilemeyecek

0
934
Av-Yasagi-Balik-Fiyatlarini-Etkilemeyecek

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın uygulaması ile başlayan av yasağının sonucunda balık fiyatlarının artması endişesi yaşanmasına karşın, Eskişehirli bazı balıkçılar satışların düşük olması sebebiyle fiyatları artırmama kararı aldılar.

Konuyla ilgili görüşlerini belirten İstiklal mahallesindeki balıkçılardan Sergülen Aslan Benzer, avlanma yasağının Eskişehir’deki balık fiyatlarına yansımayacağını belirtti. Kış aylarının uzun sürmemesi sebebiyle bu yıl balık bolluğu yaşamadıklarını ifade eden Benzer, av yasağı ile birlikte fiyatlarda artış yapmaları durumunda satışların tamamen duracağını sözlerine ekledi. Sergülen Benzer, havaların sıcak olması sebebiyle insanların balık yemeyi tercih etmediklerini, bu yüzden de balık satışlarının yüzde 30 oranında düştüğünü belirtti. Eskişehir’in balık kültürünün yüksek olduğunu ifade eden Sergülen Aslan Benzer, hamsi, istavrit ve lüfer balıklarının daha çok tercih edildiğini sözlerine ekledi.

ESKİŞEHİR’DE ALABALIK TESİSİ YOK

Eskişehir’de alabalık tesisi olmadığı için balıkların soğutmalı arabalarla günlük olarak geldiğini belirten Benzer, Eskişehir’e hamsi ve istavrit türü balıkların Karadeniz’den, büyük balıkların ise Gemlik ve Bandırma bölgesinden geldiğini belirtti. Avlanma yasağıyla beraber, dondurulmuş balıkların tezgahlara gelmeyeceğini ifade eden Benzer, hamsinin mevsiminin kapandığını, çipura ve levreğin ise havuz üretimleri sayesinde bol miktarda olduğunu, bu yüzden de dondurulmuş balığa ihtiyaç olmadığını sözlerine ekledi. Balık satıcısı Sergülen Aslan Benzer, dondurulmuş balıkların sadece Norveç’ten gelen ithal palamutlar olduğunu belirtti.

YASAK 4,5 AY SÜRECEK

Kış aylarının vazgeçilmez yiyeceği balığın avlanma yasağının başlamasının ardından, sürdürülebilir balıkçılık bakımından önemli olduğu ifade edilen yasaklar 4,5 ay sürecek. Türkiye’de bugünden itibaren trol ve gırgır ağlarıyla yapılan balıkçılığa yasaklar getirildi. Avlanma yasağının başlamasına rağmen bazı balıkçılar, yasakların 1 Mayıs’a kadar uzatılacağı beklentisi içinde olduklarını belirttiler.

Yapılan açıklamaya göre yasaklar, ufak tekneleri ile balıkçılık yapanları ve olta balıkçılığı yapanları kapsamayacak. Balıkların üreme dönemi göz önüne alınarak uygulanan yasakların 1 Eylül’de sona ereceği bildirildi.

haber46

Bir Cevap Yazın