Avrupa bu yıl kuru domates yemiyor!

0
890
Avrupa bu yıl kuru domates yemiyor!

Manisa’nın Saruhanlı ilçesinde üretilen tonlarca kurutulmuş domates, Avrupa ülkelerinden talep olmadığı için soğuk hava depolarında bekliyor.

Saruhanlı Ziraat Odası Başkanı Aydoğan Okur, Avrupa ülkelerinden kurutulmuş domatese bu yıl fazla talep olmadığını, ürünün kilogram fiyatının 7 liradan 3 liraya kadar düştüğünü belirtti. İhracatçı firmalara ait tonlarca ürünün soğuk hava depolarında beklediğini dile getiren Okur, iç piyasada tüketimi olmayan bu ürüne bir süre daha alıcı çıkmazsa durumun daha da vahim hale geleceğini kaydetti. Saruhanlı’da 8 yıldan bu yana her yıl 50 bin dekar alanda domates üretimi yapıldığını ifade eden Okur, bu ürünün sofralık, salçalık ve kurutmalık olarak üç farklı sektörde değerlendirildiğini kaydetti. Üreticilerin daha iyi getirisi olduğu için son yıllarda özellikle kurutulmuş domates üretimine yöneldiğini anlatan Okur, şunları söyledi:

“Domateslerden tuzla kurutulanlar Almanya ve İtalya’ya, kükürtle kurutulanlar ABD, Hollanda, Danimarka ve İsveç’e ihraç ediliyor. Özel ambalajla gönderilen kuru domatesler o ülkelerin marketlerinde satıldığı gibi, yemek ve ketçap yapımında da kullanılıyor. İlçemizden Avrupa’ya ortalama her yıl 2 ile 3 bin ton domates gidiyor. Türkiye’nin yılda ihraç ettiği 25 bin ton kurutulmuş domatesin yüzde 45’i Balıkesir, Manisa, İzmir ve Aydın’dan yapılıyor. Ancak bu yıl büyük bir sıkıntı var. Avrupa’dan talep yok. Talep olmayınca fiyatlar yarı yarıya düştü. Kurutulduktan sonra çuvallara konulan tonlarca domates soğuk hava depolarında bekliyor. Ne olacağı belli değil, Avrupa ülkelerindeki kurutulmuş domates tüketiminin neden azaldığı da bilinmiyor. İnşallah bu sorun en kısa sürede çözüme kavuşur.”

hurriyet

Bir Cevap Yazın