Avrupa’da Yenilenebilir Enerji, Fosil Yakıtları Geride Bıraktı

0
8829
Avrupa’da Yenilenebilir Enerji, Fosil Yakıtları Geride Bıraktı
Avrupa’da Yenilenebilir Enerji, Fosil Yakıtları Geride Bıraktı

Avrupa Birliği, geçtiğimiz yıl yenilenebilir enerji üretimi konusunda iyi bir tablo ortaya koydu.

2020 yılında Avrupa Birliği’nde (AB) yenilenebilir enerji en büyük elektrik kaynağı haline gelirken, ilk defa fosil yakıtları da geride bırakmayı başardı. Özellikle Almanya ve İspanya öne çıkarken, Ocak 2020 tarihinde AB’den çıkan Birleşik Krallık da bu alanda önemli yol kat etti.

Enerji düşünce kuruluşları Ember Climate ve Agora Energiewende tarafından yayınlanan rapora göre, yenilenebilir enerji geçen yıl AB’de elektriğin yüzde 38‘ine güç verdi. Bu yüzde, yenilenebilir enerjiye Avrupa elektriğinin yüzde 37‘sini oluşturan fosil yakıtla çalışan üretime kıyasla bir liderlik sağlıyor. Kalan çeyrek ise nükleer enerjiden geliyor.

Yenilenebilir enerjinin yükselişi tabii ki dünyamızın sağlığı için iyi bir haber. Öte yandan, iklim değişikliğinin neden olduğu felaketlerin daha fazla olduğu bir geleceği önlemek için yenilenebilir enerjinin daha da hızlı büyümesi şart.

Agora Energiewende direktörü Patrick Graichen, yenilenebilir enerjinin fosilleri geride bırakmasının Avrupa’nın temiz enerji geçişinde önemli bir kilometre taşı olduğunun altını çiziyor. Ancak yine de buna kayıtsız kalınmaması ve salgın sonrası iyileşme programlarının hızlandırılmış iklim eylemiyle el ele gitmesi gerektiğine dikkat çekiliyor.

AB, 2030 Yılını Hedefledi

AB, kısa bir süre önce karbondioksit emisyonlarını 2030 yılına kadar (1990 seviyelerine kıyasla) kabaca yarıya indirme ve 2050 yılına kadar neredeyse tamamen ortadan kaldırma hedefini belirledi. Graichen’e göre, AB’nin taahhüdünü yerine getirmek için 2020’de yenilenebilir enerji dağıtımını iki katına çıkarması gerekecek.

2020’de Avrupa’nın elektriği beş yıl öncesine göre yüzde 29 daha temiz olarak karşımıza çıkıyor. 2015 yılında, kullanılan her kilovat-saat elektrik yaklaşık 317 gram karbondioksit ile sonuçlandı. Şimdi, aynı miktarda elektrik yalnızca yaklaşık 226 gram CO2 oluşturuyor. Bu rakamların daha da indirilmesi için yoğun çabaların sürmesi gerekiyor.

Bir Cevap Yazın