Türk kirazına talep arttı

Çiçeklenme dönemindeki yağışlar yüzünden rekolte ve kalite kaybından endişe edilen kirazın ihracatı, geçen yıla oranla az miktarda düşüş gösterdi ancak parasal değerde artış kaydedildi. 7 Temmuz’a kadar 30’u aşkın ülkeye 41 bin 400 ton kiraz ihraç edildi.

Türkiye’de üreticisinin çiçeklenme döneminde görülen yağışlar nedeniyle rekolte ve kalite kaybından endişe ettiği kirazın ihracatı, Avrupa ülkelerinde etkili olan sıcak havalardan dolayı yüzleri güldürdü.

Advertisement

Şimdiye miktar olarak geçen yılın aynı dönemini sadece bin 100 ton geriden takip eden kiraz ihracatı, parasal değer bakımından ise artış gösterdi.

Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) Başkanı Salih Çalı, yaptığı açıklamada, dünyada kiraz üretiminde birinci olan ve ihracatında ABD ile yarışan Türkiye’de, ilkbahar aylarındaki çiçeklenme döneminin iyi geçmediğini söyledi.

Kiraz üretiminin yoğun olduğu bölgelerdeki aşırı yağışlı havalar nedeniyle sıkıntılar yaşandığını dile getiren Çalı, bunun sonucunda bazı yerlerde meyve tutumunun az olması yüzünden rekoltelerin yüzde 50’lere varan düşüşler gösterdiğini anlattı.

Çalı, sezona ihracat konusunda endişeli başladıklarına dikkati çekerek, şöyle devam etti:

“Havalar normale döndü, kirazda beklenen kalite düşüklüğü yaşanmadı. Verim azlığı da ihracata çok fazla etki etmedi. Özellikle Avrupa’daki sıcak havalar, Türk kirazına talebi artırdı. Bunun sonucunda sezon başındaki ihracata yönelik endişelerimiz geride kaldı. Geçen yıl 7 Temmuz’a kadar yapılan kiraz ihracatı 42 bin 500 ton iken bu yıl aynı dönemde 41 bin 400 ton oldu. Miktar açısından sadece bin 100 ton gerideyiz. Değer olarak ise geçen yıl 123,7 milyon dolarlık kiraz satılmış. Bu yıl rakam 125,3 milyon dolara çıktı. Bu yıl kiraz biraz daha iyi fiyata satıldı. 30’dan fazla ülke Türk kirazı yedi.”

haber724

Bir Cevap Yazın