Avrupa’nın 4. Büyük Balıkçılık Araştırma Gemisi suya indirildi

1
1200
Avrupa'nın 4. Büyük Balıkçılık Araştırma Gemisi suya indirildi

“Arama-1” isimli araştırma ve kontrol gemisi Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker’in katıldığı törenle Antalya’da suya indirildi.

TAGEM ile Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü tarafından yaptırılan Arama-1 isimli araştırma ve kontrol gemisinin denize indirilme töreninde konuşan Bakan Eker, Arama-1 isimli geminin balıkçılık araştırmalarında kullanılan Avrupa’daki en büyük 4’üncü gemi konumunda bulunduğunu belirtti. Bakan Eker, geminin Akdeniz ve Ege’de araştırma faaliyetleri yapacağını, denizlerin kimyasal, fiziksel ve biyolojik özelliklerinin incelenmesi dahil deniz bilimleriyle ilgili birçok araştırmada kullanılacağını söyledi.

Tarım sektörünün gelişmesi için bilgi ve teknolojinin kullanılması gerektiğini anlatan Bakan Eker, bilgi ve teknolojinin kullanımında da en çok araştırma geliştirme çalışmalarına ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

Arama-1 isimli geminin Türkiye’de balıkçılık sektöründe hizmete giren ikinci araştırma gemisi olduğunu bildiren Bakan Eker, ilk geminin 2 yıldan beri Karadeniz’de kullanıldığını belirtti.

Avcılık kontrol ve takip hizmetlerinde de kullanılacak gemide 18 personel çalışacağını dile getiren Bakan Eker, modern teknik donanıma sahip geminin 6 milyon liraya mal olduğunu bildirdi.

Türk balığı Avrupa pazarında
Bakan Mehdi Eker, Türkiye’de yetiştirilen balıkların artık Avrupa ülkelerine ihraç edildiğini belirterek, “Avrupa’da satılan her 3-4 çipura ve levrekten biri Türkiye’den gidiyor” dedi.

Denizlerin, korunması gereken yaşam alanları olduğunu vurgulayan Eker, şöyle konuştu: “Balıkçılık, ne bulursak toplayıp, tüketeceğimiz bir faaliyetten ibaret değil. Bu alana önem vermek durumdayız. Denizleri yarının kuşakları ve ondan sonraki kuşaklar için de muhafaza etmemiz lazım. Biz meseleye bu bakış açısıyla yaklaşıyoruz, düzenlemelerimizi buna göre yapıyoruz. Balıkçılık sektörünü, balıkçılık faaliyetlerini önemsiyoruz. 2003 yılından itibaren hükümetimiz balıkçılık yapan kardeşlerimizin yakıt olarak kullandığı mazottan ÖTV almıyor. Bu alana hükümetin verdiği kaynak 1 milyar lira.”

Yetiştiriciliği de ilk defa destek kapsamına aldıklarına işaret eden Bakan Eker, “Oraya da bugüne kadar 1 milyar liraya yakın destek verdik. Türkiye’de yılda 60 bin ton civarında balık yetiştiriliyordu, biz bunu 240 bin tonlara çıkardık. Yani 4 kat artış sağladık, bu çok önemli bir artış. Türkiye, balıkçılık alanında Avrupa’nın en hızlı büyüyen üçüncü ülkesi” diye konuştu.

Bakan Eker, “Türkiye’de yetiştirilen balıklar artık Avrupa’nın en büyük şehirlerinde tüketicilere sunuluyor. Avrupa’da satılan her 3-4 çipura ve levrekten biri Türkiye’den gidiyor” ifadesini kullandı.

Ekonomik faaliyet alanı
Balıkçılığı önemli bir ekonomik faaliyet alanı olarak gördüklerini, yaptıkları çalışmaları da buna göre planladıklarını dile getiren Bakan Eker, denizlerde araştırma yapıp, gerek deniz suyu kirliliği, gerek balıkların yaşama ve üreme alanları ile göç yollarını çok ayrıntılı ve ciddi biçimde inceleme yapılması gerektiğini kaydetti.

Bu amaçla su ürünleri kayıt ve bilgi sisteminin hayata geçirildiğini anlatan Bakan Eker, av sirkülerini, kaynakların doğru ve akılcı kullanılması amacıyla yenilendiğini vurguladı.

Marmara, boğazlar ve Karadeniz’de trol gibi büyük araçlarla yapılan avcılık ve derinlikle ilgili tedbirler aldıklarını belirten Eker, denizlerin dibine düşmüş veya terk edilmiş ölü ağların temizlenmesi konusunda da proje yaptıklarını, metruk balık ağlarının denizlerden toplandığının altını çizdi.

Balıklar için yapay yuvalar oluşturulduğunu, Edremit Körfezi başta olmak üzere birçok bölgeye binlerce yapay yuva yerleştirdiklerini söyleyen Eker, 3 metre civarındaki özel yuvalarda balıkların yumurtlayarak güvenli biçimde varlıklarının sürdürülmesinin sağlandığını ifade etti.

Eker, “Denizlerimizin kirletilmemesi lazım, olabildiğince de denizlerimizin zenginliklerinden istifade edebilmemiz lazım. Zenginliklerden uzun vadede istifade edilmesinin yolu denizlerin temiz tutulması, korunması ve araştırma yapılmasından geçer” diye konuştu.

TAGEM Genel Müdürü Masum Burak da Arama-1’in son derece modern donanımla donatılmış bir araştırma gemisi olduğunu belirterek, Türkiye balıkçılık sektörüne fayda getirmesini diledi.
Konuşmaların ardından Bakan Eker, Antalya Valisi Sebahattin Öztürk ve AK Parti Antalya Milletvekili Sadık Badak, birlikte açılış kurdelesini kesti. Daha sonra gemiyi gezen Bakan Eker, yetkililerden bilgi aldı.

Modern teknolojiyle donatıldı
32 metre uzunluğunda ve 8 metre genişliğinde bulunan Arama-1 araştırma ve kontrol gemisi, Akdeniz ve Ege bölgelerinde hizmet verecek, uluslararası sularda da faaliyet gösterebilecek donanım ve teknolojiye sahip nitelikleriyle balıkçılık sektörünün gelişmesine katkı sağlayacak.

2013 yılında inşasına başlanan geminin yapımı için 6 milyon lira harcandı. Modern teknik cihazlarla donatılan, seyir ve donanım özellikleri bakımından Avrupa’da 4’üncü, dünyada 11’inci sırada bulunan gemi, stok araştırmalarının yanında oşinografik araştırmalar (denizlerin fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklerinin incelenmesi), avcılık kontrol ve takip hizmetleri verecek.

1 Yorum

Bir Cevap Yazın