Avrupa’yı Türkiye besliyor

0
832
Avrupa’yı Türkiye besliyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, gıda konusunda net ihracatçı olan Türkiye’nin gıda ürünlerinde en büyük ihracatın Avrupa ülkelerine yapıldığını söyledi.

Bakan Eker, konuya ilişkin yazılı değerlendirmesinde, dünyada dinamik ve istekli ülkelerin oluşturduğu pazarlarda Türkiye’nin yer aldığını ve bu doğrultuda hedeflerini belirlediklerini belirterek, “Bizim kalite konusunda hiçbir sıkıntımız yok. Son 9 senedir ambalajlı gıda ürünlerinde en büyük ihracatımız Avrupa ülkelerinedir.” dedi.

Gıda ihracatının her geçen yıl daha da arttığını belirten Mehdi Eker, temel hedefin ihracatta dünyanın ilk 10 ülkesi arasına girmek olduğunu dile getirdi. Güvenli gıda ve gıda güvenilirliği konusunda çok hassas olduklarını belirten Eker, kriz dönemlerine rağmen Türkiye’nin büyümesi ve mevcut durumunu muhafaza etmesinin uygulanan politikaların doğruluğunu ve haklılığını gösterdiğini söyledi. 2002 yılında 3 milyar 668 milyon dolar olan gıda ürünleri ihracatımızın 5 kat artarak 15 milyar dolara çıktığını vurgulayan Tarım Bakanı, “Tarımsal hasılayı 3 kat artırdık. Sulanabilir olan alanların sulu tarıma açılmasıyla verim ve çeşitlilik daha da artacak ve ihracatımız da o oranda fazlalaşacaktır.” diye konuştu.

BUĞDAY ÜRETİMİNDE CUMHURİYET REKORU

Buğday üretiminde 22 milyon tonla bu yıl cumhuriyet tarihinin rekorunun kırıldığını ve Türkiye’nin un ihracatında 10 yıl önce dünyada on dördüncü sırada iken bugün birinci, makarna ihracatında da dünya ikincisi konumunda olduğunun altını çizen Bakan Eker, artan hammadde ve yağlı tohum ihtiyacının karşılanması için de çalışmaların sürdüğünü kaydetti.

Gıda ürünlerinde yaşanan ihracat artışının birçok ürün grubunda gerçekleştiğini söyleyen Eker, son 10 yıl içinde domates ihracatının yüzde 472’lik artışla 70 milyon dolardan 401 milyon dolara, süt ve süt ürünleri ihracatının yüzde 688’lik artışla 24 milyon dolardan 189 milyon dolara, yumurta ihracatının yüzde 8 bin 780’lik artışla 4 milyon dolardan 351 milyon dolara, fındık ihracatının 375 milyon dolardan bin 54 milyon dolara, üzüm ihracatının ise yüzde 256’lık artışla 192 milyon dolardan 683 milyon dolara çıktığını belirtti. Kanatlı et üretiminin 1 milyon 700 bin tona ulaştığını, 10 yıl önce 19 bin ton olan ihracatın ise bugün 326 bin tona çıktığını ve yaklaşık 50 ülkeye kanatlı et ihraç edildiğini vurgulayan Bakan Eker, damızlık ve kuluçka ihracatında da artış olduğunu kaydetti.

Bir Cevap Yazın