Avustralya’nın Yalnızca Birkaç Aylık İçme Suyu Rezervi Kaldı

0
2558
Avustralya'nın Yalnızca Birkaç Aylık İçme Suyu Rezervi Kaldı
Avustralya'nın Yalnızca Birkaç Aylık İçme Suyu Rezervi Kaldı
Avustralya’da pek çok şehir için ‘Sıfır Günü’ yaklaşıyor. Son gelen haberlere göre kıtada içme suyu konusunda ciddi bir sıkıntı söz konusu durumda. Bu durum, dünyanın geri kalanı için de bir nevi ön uyarı vazifesi görüyor.

Dünya’nın %70’i sularla kaplıdır. Öte yandan bu suların çok büyük bir kısmını içemeyiz, Dünya üzerindeki suların yalnızca %2,5’luk kısmı içilebilir tatlı sudur. Üstelik bu tatlı suların büyük kısmı ya yer altında ya da erimesin diye umut ettiğimiz kutuplardadır.

Küresel iklim değişikliğinin en ağır etkilediği yerlerden biri ise Avustralya. Bazı bölgelerde daha şimdiden su kaynaklarının tükendiği belirtilirken, yetkililer pek çok şehirde de birkaç aylık rezerv kaldığını ve yıl sonuna kadar bu suların tükenebileceğini söyledi.

Ülke çapında hali hazırda kapatılan çiftlikler var ve insanlar, her şeye rağmen hayatta kalmaya çalışıyor. Avustralya, Güney Yarım Küre üzerinde yer aldığı için kıtanın önünde uzun da bir yaz mevsimi var. Binlerce ağacını sökmüş olan ve binlerce daha ağaç sökmesi neredeyse kesin olarak gözüken bir çiftçi, pek çok kişinin bu yıl bir şey ekmeyip tarlaları korumaya karar verdiğini söyledi.

Avustralyalı yetkililer iklimi düzeltemez, en azından kendi başlarına bunu yapamazlar. Şu anda bulabilecekleri tek çözüm ülkeye su taşımak ancak bu da çok pahalı ve geçici bir çözüm.

Ülke genelinde ise insanların su sıkıntısı nedeniyle gergin oldukları dikkat çekiyor. Bir vatandaş, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada herkesin her an yanlış bir şey yapma korkusuyla hareket ettiğini söylüyor.

Bir Cevap Yazın