Ayçiçeğinde 20 Bin Ton Alım Hedefi

0
1056
tarm kredi ayçiçeğiTARIM KREDİ KOOPERATİFİ MERSİN BÖLGE BİRLİĞİ MÜDÜRÜ NURİ OKUMUŞ:

– “ADANA, MERSİN VE OSMANİYE’DE AYÇİÇEĞİ ALIMLARI BAŞLADI. BU YIL 20 Bİ TON ALIM YAPMAYI HEDEFLİYORUZ” – “TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİ OLARAK AMACIMIZ; ÇİFTÇİLERİMİZİN ÜRÜNLERİNİN DEĞERLENDİRİLDİĞİ TAM REKABET PİYASA KOŞULLARININ OLUŞMASIDIR”

MERSİN (İHA) – Tarım Kredi Kooperatifi Mersin Bölge Birliği Müdürü Nuri Okumuş, bu yıl ayçiçeğinde 20 bin tonluk bir alım gerçekleştireceklerini ve bu kapsamda da her bir kilogramlık ürün için 1.24 TL’lik bir fiyat belirlendiğini söyledi.

Adana, Mersin ve Osmaniye illerinde ayçiçeği alımlarının başladığını açıklayan Okumuş, çiftçinin ürününü Tarım Kredi Kooperatifleri bünyesinde oluşturulan ‘Alım Ofisi Hali’ne gelerek, ürününü kendilerine satabileceğini vurguladı. Bu yıl bölgede 20 bin ton ayçiçeği alımı yapmayı hedeflediklerini kaydeden Okumuş, buna bağlı olarak da 2 günlük zaman diliminde 3 bin ton ürün alımı gerçekleştirdiklerini vurguladı. Okumuş, “Tarım Kredi Kooperatifleri olarak amacımız; çiftçilerimizin ürünlerinin değerlendirildiği tam rekabet piyasa koşullarının oluşmasıdır. Rekabetçi ve verimli bir sistemde çiftçilerimizin ekonomik menfaatleri korumak, kurum olarak en büyük hedeflerimizden biri” dedi.
Tarım Kredi Kooperatifleri’nin olduğu piyasalarda çiftçiler için uygun piyasa şartlarının oluştuğu yorumunda bulunan Okumuş, söz konusu piyasada kooperatif olarak yer almalarının aynı zamanda da ürününü satan çiftçinin, ürün bedelini hemen tahsil etmesi anlamına geldiğini dile getirdi. Ayçiçeği üreticilerine de çağrıda bulunan Okumuş, açıklamasını şöyle sürdürdü; “Ürünüzü Tarım Kredi Kooperatiflerine danışmadan satmayın. En yakın Tarım Kredi Kooperatifi’ne uğrayın elinize net geçecek fiyatı sorun, daha sonra istediğiniz tüccara satın. Tarım Kredi Kooperatifleri olarak emeğinizin karşılığını almanız için çaba gösteriyoruz. Ayçiçeğinin bu yılki fiyatları istenilen seviyede. Şu anda üreticilerimizden peşin olarak her bir kilogram ayçiçeği için 1.24 TL’lik bedel ödüyoruz.”
Tarım Kredi Kooperatiflerinin Türkiye tarımındaki önemine dikkat çeken Nuri Okumuş, “Tarım Kredi Kooperatifleri kendi nam hesabına ürün alımı yaparak, alım süresince fiyatlarda oluşabilecek spekülatif dalgalanmaların önüne geçmektedir. Ürün piyasasının düzenlenmesi, piyasada arz ve talep dengesi oluşmasına katkı sağlayan Tarım Kredi Kooperatifleri, gerçek fiyatın oluşmasına katkı sağlamaktadır. Tarım Kredi Kooperatiflerinin ürün piyasasında büyük oyuncu olarak yer alması, ürün piyasalarını regüle etmekte, piyasada ürün fiyatlarının düşmesini engellemektedir” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın