Aydın da 86 bin destekleme!

0
1170
inek

Aydın İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği (ADSYB) Başkanı Mehmet Sedat Güngör, 2013 yılında Aydın genelinde 86 bin anaç sığır desteklemesi yapıldığını belirtti.

ADSYB Başkanı Mehmet Sedat Güngör, Birlik olarak Aydın ili genelinde soykütüğü, önsoykütüğü, suni tohumlama, döl kontrolü, eşleştirme, aşılama, ilaçlama, rasyon hazırlama ve eğitim çalışmaları ile iç ve dış kaynaklı hibe projeleri konularında çalışmalar yürüttüklerini söyledi. İl genelinde anlaşmalı 140 veteriner hekimle aşılama projesine devam ettiklerini belirten Güngör, “Aydın’da suni tohumlamaların, ıslah amacıyla daha düzenli bir şekilde yapılabilmesi için, Birlik bünyesinde çalışan 3 veteriner hekimimiz 2013 yılında toplam 7 bin 417 suni tohumlama yapmıştır. Ayrıca 2010 yılında AVHO ile yapılan protokol sonucunda 140 veteriner hekim ile çalışılmakta, bu çalışmalar sonucunda ilimizde 2013 yılında 157 bin 513 adet tohumlama yapılmıştır. Şu anda Aydın’da soy kütüğü ve ön soy kütüğü küpelemelerinin tümünü birlik yapmaktadır” diye konuştu.

86 BİN ANAÇSIĞIR DESTEKLEMESİ YAPILDI
Aydın’ın hayvancılık sektörünün gelişmeci amacıyla yatırım ve projelerin devam ettiğini açıklayan ADSYB Başkanı Mehmet Sedat Güngör, şöyle konuştu: “Aydın ilimiz genelinde anaç sığır, buzağı ve süt destekleme işlemleri Aydın İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğimiz tarafından yapılıyor. 2013 yılı birlik üyelerine ait toplam 63 bin 646 adet anaç sığır desteklemelerden yararlandırılmıştır. İl genelinde ise 86 bin 524 anaç sığır desteklemelerden yararlanmıştır. Buzağı desteğinden yararlanan birlik üyelerine ait buzağı sayısı birinci listede 49 bin 477 adettir. Bu buzağılardan 6 bin 427 adet buzağı da döl kontrolü desteklemesinden yararlanmıştır”
Hayvan yetiştiricilerine yönelik olarak hazırladıkları önemli projelerden biri olan eğitim faaliyetlerini Aydın İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği çatısı altında kurdukları Aydın Çiftlik Danışma Merkezi (AÇDM) aracılığıyla başarıyla sürdürdüklerini açıklayan ADSYB Başkanı Mehmet Sedat Güngör, AÇDM’in yetiştiricilerin danışmanlık hizmetlerini karşıladıklarını ifade etti. Danışmanlık hizmetlerinin yanında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yayımlanan son yönetmelikler kapsamında da hayvan yetiştiricilerine destek verdiklerini açıklayan Güngör, Tarımsal Yayın Danışmanlık Hizmetleri çerçevesinde il genelinde toplantılar düzenlediklerini sözlerine ekledi.

 

kaynak: Gıdatarım.com

Bir Cevap Yazın