Aydın, Esrarengiz Arı Ölümleri

0
997
AYDIN’DA ESRARENGİZ ARI ÖLÜMLERİ

AYDIN (İHA) – Aydın’da arılar esrarengiz bir şekilde ölmeye başladı. Aydın merkez, Köşk, Sultanhisar, Çine, Yenipazar ve Dalama Bölgesi’nde meydana gelen arı ölümleri ile ilgili Aydın Arı Yetiştiricileri Birliği ve Tarım Bakanlığı yetkilileri inceleme başlattı.

Ölüm olaylarının meydana geldiği bölgede inceleme yapan ekipler, ölen tüm arıların dillerinin dışarıda olduğunu belirterek, ilk belirlemelere göre ölüm olayının zehirlenmeden kaynaklandığını düşündüklerini belirttiler.

Sabah saatlerinde Tarım Gıda ve hayvancılık İl Müdürlüğü yetkilileri ile bölgedeki kolonilerde incelemelerde bulunan Aydın Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Zeki Altın, çok güzel bir bahar mevsimi ile oldukça verimli bir dönem yaşayan arıcıların meydana gelen arı ölümleri ile ciddi sıkıntıya girdiğini belirterek yetkililerin sorunun çözümü için çalışma yapmasını istedi. Son 2 gündür Aydın Merkez, Köşk, Sultanhisar, Atça, Yenipazar, Dalama, Çine ve Karpuzlu civarında bulunan arı kolonilerinde ciddi bir ölüm vakası yaşandığını belirten Altın, ilk defa bu dönemde arı ölümü olayı ile karşılaştıklarını belirtti.

“KOVANLARDAKİ ARILARIN BÜYÜK BİR KISMI ÖLDÜ”

Yaşanan felaketin çok ciddi boyutlarda olduğunu ve birçok kolonide bal yapacak arı kalmadığını belirten Birlik Başkanı Altın, her kovanın önünde binlerce arının telef olmuş vaziyette olduğunu belirterek ölüm olaylarının devam etmesi halinde tarımsal ürünler açısından da ciddi sorun yaşanmasından endişe edildiğini belirtti. Altın, “Bahar gayet güzel ve çok verimli bir dönem bekliyorduk. Arıcının ciddi zararı var” dedi.

“ÖLÜMLERİN SEBEBİNİN BELİRLENMESİ İÇİN NUMUNELER ALINDI”

Üç gün önce geniş bir bölgede başlayan ve devam eden arı ölümleri ile ilgili olarak Aydın tarım Gda ve Hayvancılık Müdürülüğü’nde görevli Veteriner Hekim Turgut Küçük tarafından numuneler alındı. Numunelerin bir kısmı İzmir’e lobarutuara gönderiliren, aynı numunelerin bir kısmı da Ankara’ya gönderildi. Aydın Arı Yetiştiricileri Birliği Zeki Altın, “Maalesef ilkbaharda böyle arı ölümü olayı ile ilk defa karşılaşıyoruz. Baharın güzel olması nedeniyle sevinen arıcılarımızın sevinçleri kursaklarında kaldı. İnşallah bu geçici bir durumdur. Ölen arıların dili dışarıda, bu da bize arıların zehirlenme sonucu öldüğüne işaret ediyor. Temennimiz kısa zamanda bu ölüm olaylarının sona ermesidir” diye konuştu.

haber46

Bir Cevap Yazın