Aydın’da Bir Ayda 138 Adet Zeytinlik Yandı

0
855
Aydinda-Bir-Ayda-138-Adet-Zeytinlik-Yandi

Aydın’da dikkatsizlik ve tedbirsizlik nedeniyle çıkan yangınlarda milli servet sayılan ve asırlık binlerce zeytin ağacı yandı.
Yangınların yüzde 95’inin insan unsurundan kaynaklandığı ve bir çoğunun da dikkatsizlik ve sigara kaynaklı olduğunu belirten yetkililer yanan zeytin ağaçlarının yeniden yetiştirilmesi için yıllarca uğraş verilmesi gerektiğini belirttiler.

Aydın İtfaiye Müdürlüğü’nün kayıtlarına ocak ayında 27 adet, şubat ayında 6 adet, mart ayında 23 adet, nisan ayında 12 adet mayıs ayında 47 adet, haziran ayında 117 adet ve temmuz ayında 138 adet olmak üzere toplam 390 bahçe ve tarım arazisi yangını meydana geldi. Ocak, şubat, mart, nisan ve mayıs aylarında meydana gelen 68 yangının büyük çoğunluğunun tarla temizliğinden kaynaklandığı belirtilirken, son 2 ayda meydana gelen 255 yangında binlerce asırlık zeytin ağacının yandığı ortaya çıktı.

İtfaiye yetkilileri yangınların yüzde 95’inin insan unsurundan, geri kalan yüzde 5’in ise yıldırım, fırtınada elektrik tellerinin birbirine teması gibi nedenlerden kaynaklandığı belirtildi.

haber365

Bir Cevap Yazın